Japońska kultura

Kultura japońska jest bardzo bogata kulturą i również bardzo przepiękną. W Japonii językiem urzędowym jest oczywiście język japoński. Domy i mieszkania w Japonii bardzo różnią się między sobą, gdyż w wiejskich regionach Japonii można jeszcze znaleźć tradycyjne domy z drewna i gliny, kryte dachówką. Kultura japońska przede wszystkim również wiąże się z kuchnią japońską. W tradycyjnej kuchni japońskiej wkłada się dużo pracy w przygotowanie potraw, i potrawy te często wykonywane są z surowych składników. Posiłek codzienny składa się głównie z ryżu, warzyw, zupy z pasty sojowej (miso), marynat i ryby lub mięsa. Jednak najbardziej popularna przyprawą jest sos sojowy, a znaną potrawą są cienkie paski surowej ryby (sashimi) z zielonym chrzanem. Dania japońskie z pozoru są bardzo proste, jednak trzeba uczyć się ich wiele lat, żeby stać się naprawdę dobrym kucharzem. Japończycy zwykle jadają pałeczkami, i myślę, że każdy z nas o tym dobrze wie. Japończycy nakrywając do stołu po lewej stronie stawiają miseczkę z ryżem, a po prawej z zupom, natomiast pałeczki leżą równolegle przed nimi. Po za tradycyjna kuchnią japońską, bardzo ważne w kulturze Japonii jest origami. Jest to sztuka składania papieru, znana w Japonii od najdawniejszych czasów, a dziś natomiast bardzo rozpowszechniona i ogromnie popularna praktycznie na całym świecie. Praktycznie każdy Japończyk potrafi z kawałka papieru wyczarować fantastyczny świat zwierząt i innych postaci czy przedmiotów. To co można wydobyć z kawałka papieru zależy przede wszystkim od fantazji i znajomości reguł składania. Taką główna zasadą origami jest przede wszystkim zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach. Powstałe podczas zaginania papieru płaszczyzny są już tylko nakładane na siebie symetrycznie. Poza origami, czyi sztuką składania papieru, jest również ikebana, czyli japońska sztuka układania kwiatów, która dąży do stworzenia harmonii linearnej kompozycji, rytmu i koloru. Ikebana to nie tylko sztuka z kompozycji kwiatów, ale również z wazonów, łodyg, liści i gałązek.

Kuchnia Japońska

Kuchnia japońska bardzo różni się od typowych naszych tradycyjnych dań polskich. Kuchnia japońska jest bardzo charakterystyczna, gdyż wykorzystuje duże ilości ryb, które tarze spożywa się na surowo. W tamtejszej kuchni wykorzystuje się także owoce morza, do których także zalicza się wodorosty oraz spore ilości warzyw. Bardzo popularne jest przyrządzanie zup, które bezpośrednio są przygotowywane na stole, w naczyniu garnku, który kiedyś ogrzewało się węglem drzewnym, ale obecnie zrezygnowano już z tej formy na rzecz gazu. Popularne jest również spożywanie mięsa, ryby lub warzyw, które zanurza się bezpośrednio we wrzątku. Kuchnia japońska nakazuje spożywanie posiłków za pomocą pałeczek. Zasady nakrywania stołu nie są skomplikowane, zawsze z lewej strony stawia się miskę wraz z ryżem, z prawej strony natomiast miseczkę z zupą. Sztućce w tym wypadku pałeczki są zawsze ustawione równolegle przed miskami z posiłkiem. Prosto z miski pije się zupę, natomiast za pomocą pałeczki sięga się po inne potrawy. Przed rozpoczęciem posiłku wypowiada się dziękczynne słowa, po posiłku jest podobnie. Sushi to przedstawicielka potraw japońskich. Do potraw stosuje się bardzo dużo przeróżnych przypraw między innymi ostry, chrzan zielony zwanym japońskim wasabi. Japońska kuchnia charakteryzuje się bogatą ofertą potraw, które dzieli się na różne grupy. Jednym ze sposobów rozpoznania jest oczywiście podstawa pochodzenia czy przyrządzania. Główną pierwszą grupą są to potrawach, które mają pochodzenie tradycyjne, historyczne. Następną rozróżnioną grupą są dania o powiewie z zachodu. są to posiłki, które powstały w czasie silnych przemian Meji, możemy śmiało przyporządkować do tej grupy kluseczki ramen oraz kotlet wieprzowy. typowy posiłek składa się z tradycyjnych trzech dań, przeważnie spożywają ryż oraz inne przekąski w liczbie trzech. Zawsze jest to miseczka ryżu oraz miseczka zupy. Są to podstawowe posiłki jedzone w ciągu każdego dnia. Inne potrawy to są oczywiście ryby, owoce oraz warzywa.

Kultura japońska

Wielu spośród nas uwielbia podróżować, aby poznawać inne kultury i zwiedzać zabytki, o których wcześniej czytało się sporo w gazetach czy też widziało się je w telewizji. Biura podróży umożliwiają wyjazdy w każdy zakątek świata, dlatego też ludzie chętnie wykorzystują taką możliwość. Bardzo dalekim krajem, lecz często odwiedzanym przez naszych rodaków jest Japonia. Kultura japońska znacznie różni się od naszej i być może właśnie to skłania ludzi do wyjazdu. Pragną oni poznać obyczaje i kulturę innego narodu, zwyczaje, jakie tam panują a nawet język. Kultura japońska obejmuje tak jak każda inna elementy materialne a także te niematerialne. Wśród pierwszych wyróżnić możemy bardzo ciekawe domy mieszkalne, które w mniejszych miejscowościach często zbudowane są jeszcze z gliny i drewna. W związku z tym, że lata w Japonii są bardzo gorące budynki mieszkalne muszą być przewiewne. Drzwi i okna takich domów wykonywane są z drewna i papieru, w każdej chwili można je rozsunąć a także wyciągnąć. Poza ciekawymi domami kultura japońska odnosi się także do innej niż nasza kuchni. Potrawy, jakie spożywa się w tym państwie wykonywane są na ogół z surowych składników. Przygotowanie ich jest bardzo czasochłonne i dokładne. Najbardziej popularnym napojem w Japonii jest zielona herbata, którą podaje się podczas spotkań towarzyskich a także po każdym posiłku. Kultura japońska obejmuje bardzo wiele manier i zwyczajów, które zaobserwować można, na co dzień przebywając na terenie ich państwa. Przede wszystkim przy pierwszym spotkaniu każdy Japończyk kłania się danej osobie. W przypadku, kiedy ta chce się mu odkłonić wyciąga on dłoń do uścisku. Przedstawianie się w Japonii w sytuacjach formalnych polega na obustronnym ukłonieniu lub też skinieniu głowy. Ponad to kontakty biznesowe podobnie jak i w Polsce wymagają wymienienia się wizytówką jednak jej podawanie i odbiór jest nieco inny. Japończyk podaje je obiema dłońmi a odbiorca również przyjmuje je przy pomocy obu rąk. Jego zadaniem jest przeczytanie nazwy firmy i w żadnym wypadku nie powinien chować jej do spodni.

Festiwale i święta japońskie

Kultura Japonii jest niezwykle bogata, intrygująca a zarazem nieco nieznana, a przez to tajemnicza. Z tego też względu tradycyjne święta, festyny i festiwale są dla biorących w nich udział Japończyków są niezwykle ważne w Kraju Kwitnącej Wiśni. W czasie kiedy kultura japońska obowiązuje ich trwanie można poznać wielosetletnią, bogatą i niezwykłą wręcz kulturę, oraz zwyczaje jakie panują w Japonii . Owym uroczystościom będącym istotnymi wydarzeniami w życiu każdej społeczności towarzyszą także religijne obrzędy, wspaniała kuchnia, tradycyjne chińskie rzemiosło , a także sztuka, stroje, muzyka, i tańce, które składają się na narodową tożsamość japońskich obywateli. Uważa się że najważniejsze, a jednocześnie najliczniejsze są festiwale shint?, które poświęcone są ku czci opiekuńczych bóstw kami Elementem jaki je charakteryzuje są długie procesje z obnoszonymi przez dziesiątki ludzi z pięknie zdobionymi, mikoshi, które uważane są za pojazdy bogów. W innych elementach jakimi cieszy się kultura japońska biorą udział gejsze i samuraje i te tradycje mają nieco nostalgiczny nastrój i często poświecone są poświęcone pamięci zmarłych. Do najważniejszych istniejących w obyczajach i kulturze Japonii ogólnokrajowych festiwali i świąt zaliczyć trzeba przede wszystkim święta narodowe, którymi są: Dzień Pełnoletniości , Setsubun , czyli święto pożegnania zimy; Hina – Matsuri , które oznacza Święto Lalek, bądź Święto Kwitnienia Brzoskwiń. Wśród najsłynniejszych tradycji, jakimi cieszy się kultura Japonii są także te które mają zasięg regionalny i krajowy. Według takiego podziału można wyróżnić buddyjskie święto ku czci rybaków , którzy wybierają się na połów , czy też święto samurajów w Kamakurze, Oraz święto Śniegu. Ważnym elementem są świętą w Hiroszimie gdzie ma miejsce pełne zadumy Święto Pokoju, które ma służyć dla upamiętnienia ofiar bomby atomowej, która przyniosła za sobą tragiczne skutki i śmierć miliona ludzi. Oryginalne święta mają w sobie element, który powszechnie zwany jest tańcem smoka.

Ceremonialne picie herbaty

Tradycyjna ceremonia herbaciana odbywa się w pawilonie herbacianym i jest elementem jakim cechuje się kultura japońska. Miejsce i atmosfera w jakiej parzenie herbaty się odbywa ma sprawiać wrażenie iluzorycznego świata , który symbolizuje oderwanie się od świata zewnętrznego i codziennych spraw. Ceremonialne picie herbaty, które wchodzi w krąg zasad jakimi kieruje się kultura japońska sprawia, że przybywających gospodarz wita ukłonem przy furtce ogrodu. Goście wchodzą tu spacerują, podziwiając rośliny i kamienne przepiękne i niezwykle interesujące kompozycje. Wszyscy goście spotykają się przy ogrodowej ławeczce, po to, aby wybrać pierwszego gościa, który będzie w dalszej części sprawiał szczególną rolę. Jest to więc ta osoba spośród zaproszonych, która uchodzi za najbardziej szanowaną i która jest najbardziej obeznaną z etykietą jaką cechuje się kultura japońska. Jej rolą jest także o atmosferę spotkania oraz służenie przykładem dla gości , którzy biorą udział w ceremonialnym parzeniu herbaty . Przeważnie do pawilonu wchodzi się przez nieduży otwór, który Ma on wymiary 80 x 70 cm, więc wchodzący muszą kucnąć i bardzo pochylić się by wejść do środka. Po wejściu do pawilonu uczestnicy ceremonii przechodzą do specjalnej wnęki, która przeznaczona jest do eksponowania pięknych i atrakcyjnych dla gosci przedmiotów. Może wisieć w niej więc w zwój z wykaligrafowaną sentencją japońską, nawiązujący do kultura japońska lub do ceremonii czy też do pory roku. Kiedy wchodzi do pawilonu gospodarz, który jest tu traktowany jako gość honorowy dziękuje mu się za zaproszenie i za przygotowanie do dalszej ceremonii. Najważniejsza czynność następuje gdy Gospodarz zagotowuje wodę na herbatę specjalnym naczyniu i przeciera miseczki i bambusową łyżeczką , którą wsypuje sproszkowaną herbatę. Gdy herbata nabierze swoich właściwości gospodarz podaje ją gościom, którzy chętnie delektują się nią W przeciwieństwie do innych krajów herbatę można pić głośno, gdyż nie jest to znakiem niegrzecznego zachowania.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland. -learning Polish