Starożytna kultura chińska

Starożytna kultura chińska sięga korzeniami w głąb stuleci, charakteryzuje pokoleniowa ciągłość, dzięki której proces rozwoju tej kultury nie zaznał znaczących przerw. Na przestrzeni kilku tysiącleci zachowały się charakterystyczne cechy narodu, czyli chodzi tutaj o język, pismo i tradycje kulturalne, które również dzisiaj określają przynależność każdego Chińczyka, gdziekolwiek na świecie by się znajdował. Przez stulecia Chiny cieszyły się sławą kraju leżącego na końcu świata, oraz elitarnego królestwa rządzonego według tajemnych zasad. Zaciekawienia zachodu w dzisiejszym świecie pozwoliły oswoić się z niektórymi aspektami kilku marginalnych z nich: feng shui, taji, chińską medycyną czy godną pozazdroszczenia kuchnią. Chiny po za tym są trzecim pod względem wielkości państwem na świecie, po Rosji i Kanadzie. Państwo to zajmują górzyste tereny, które są na zachodzie państwa. Na zachodzie właśnie państwa znajduje się zarówno Tybet jak i potężne Himalaje, natomiast na północnym zachodzie znajdują się góry Kunlun, Tien-szan i Pamir. Kultura chińska podobnie jak i Japońska jest bardzo bogata, jednak zawsze panował tam absolutyzm i nie uznawano praw jednostki. Ludzie bardzo często sądzą, że znaki chińskie są niezwykle trudne do opanowania, jednak w rzeczywistości każdy, kto spróbowałby nauczyć się pisania chińskich znaków, musiałby uznać, że nie jest to zadanie aż tak trudne jak myślał. Po za tym chińskie znaki zdecydowanie tworzą jeden z najbardziej fascynujących, pięknych, logicznych i naukowo skonstruowanych systemów pisma na świecie. Znaki wyryte na skorupach żółwi i kościach wołu to przykład najstarszego rozwiniętego pisma chińskiego. Należy tuta wspomnieć przede wszystkim o tym, że chiński system pisania jako jedyny na świecie rozwijał się zachowując nieprzerwanie swój obrazkowy charakter. A co ważne również, pozostał w powszechnym użyciu do czasów współczesnych. Tradycyjny etymologiczny podział chińskich znaków wynika z sześciu różnych metod ich komponowania jak również używania.

Religia Japońska

Kultura japońska opiewa w jedną z najstarszych religii, do której należy między innymi szintoizm. Oprócz szintoizmu w Japonii wyznaję się także buddyzm oraz konfucjanizm występuję także chrześcijanizm oraz islam. Szintoizm jest jednak religią, która była obecna od zalania dziejów to właśnie ta religia miała bardzo znaczący wpływ na kształtowanie się kultury, tradycji przechodzących z pokolenia na pokolenie. Nazwa wiąże się znacząco z bogami i drogą, którą musi pokonać każdy wierzący. Cała religia wiąże się także z wierzeniami animistycznymi, które odpowiadają istnienia duszy nie tylko ludziom, ale także ich przodkom, zwierzętom, roślinności oraz przyrodzie. Kami czyli są to duchy wszystkich istnień. Ich liczebność jest w prawdzie nieskończona. Każde jezioro, góra, drzewo ma swojego ducha kami, które ciągle w nim żyje. Każde bóstwo wymaga odpowiedniego Czeczenia, ze względu na swój specyficzny charakter. W religiach i wierzeniach japońskich szczególny nacisk kładzie się na współżycie z przyrodą ogólną harmonię, pomiędzy fauną, a florą. Pochodzenie szintoizmu jest to przede wszystkim kult przyrody, jego początki są datowane na wieki przed naszą erą. Religia japońska nie posiada założyciela. Czasami można się spotkać z pismami, które wyjaśniają powstanie świata i życia na ziemi. Według tych przekładów na początku powstania na świecie istniały trzy bóstwa, z których powstały kolejne siedem par. Dzięki nim powstało całe życie na ziemi. To oni dali początek wszystkiemu stworzyli inne bóstwa. W świątyniach oddaje się do dzisiejszych dni cześć wszystkim bóstwom. W świątyni Ise do dzisiejszych dni przechowywane jest brązowe lustro, które niegdyś należało do pewnej bogini, która używała go do transformacji na ziemię. I dlatego lustro stało się także jednym z bardzo ważnych insygniów, używanych przez cesarzy. Każdy cesarz posiadał swego ducha kami, dzięki czemu należała mu się odpowiednia cześć z ofiarami. Japońska religia opiewa także we wszelakie opowieści, które do dzisiejszych dni intrygują niejedną osobę.

Zainteresowanie kulturą japońską

Wielu ludzi interesuje się kulturą obcych krajów w związku, z czym udają się oni do czytelni i bibliotek, w których mogą znaleźć wiele przydatnych informacji o tradycjach i obyczajach, jakie tam panują. Jedną z najciekawszych kultur na świecie jest kultura chińska, w której znajdziemy bardzo wiele odmiennych zwyczajów i obrzędów w porównaniu na przykład z naszą kulturą. Jeśli chodzi o chińskie malarstwo to przede wszystkim artyści skupiają się na przedstawianiu natury. Woda jest symbolem kobiety natomiast skała i góra mężczyzny. Wszystkie obrazy są podpisywane, bowiem pismo uznawane za najwyższą formę sztuki. Jeśli danego obrazu nie podpisze jego autor to z pewnością uczynią to późniejsi badacze, którzy będą mieli z nim styczność. Znaczna różnica dotyczy również uroczystości pogrzebowych, bowiem w Chinach symbolem żałoby jest kolor biały. Ponad to pogrzeb jest wielką i wzniosła uroczystością, podczas której spala się zmarłego wraz z jego rzeczami. Im wyższy status posiadał on za życia tym więcej rzeczy zostanie razem z nim spalonych. Kolejną kulturą, która stanowi przedmiot zainteresowań wielu z nas jest kultura japońska. Większości dzieci, ale i nie tylko kojarzy się ona z pewnością z, anime które oznacza film animowany i to właśnie w Japonii wszystkie bajki a także filmy określane sa tym mianem. Istnieje bardzo dużo gatunków anime a najpopularniejsze filmy określane właśnie tą nazwą, które znane są na całym świecie to między innymi Lucky Star oraz Dragon Ball. Filmy animowane to nie jedyne elementy kultury charakterystyczne dla Japonii. Kultura japońska daje się zauważyć już na ulicy, wokół której rozciągają się budynki mieszkalne o dość charakterystycznej budowie. Przede wszystkim posiadają one okna z drewna i papieru, które bardzo łatwo da się rozsuwać i wyciągać w przypadku dużych upałów. Każdy Japończyk witając się na ulicy wykonuje ukłon, po czym podaje drugiej osobie dłoń. Bardzo ważne jest to, aby przyjmując wizytówkę, jeśli do czynienia mamy ze sprawami biznesowymi nie wkładać jej od razu do kieszeni.

Kultura w Japonii

Wiele naszych zainteresowań powiązanych jest z podróżami i na pewno nie wszystkie z nich zaliczane są do bezpiecznych. Wybierając się w mniej znane zakątki, które wcześniej nie zostały przez nikogo sprawdzone nie mamy stuprocentowej pewności, że nie czyha tam na nas niebezpieczeństwo. Na pewno podróżowanie po świecie wiąże się z adrenaliną, która dla wielu spośród nas jest istotnym elementem życia. Każda podróż daje nam szanse na poznanie języka a także kultury obcego kraju. Jedna z najchętniej poznawanych kultur przez ludzi z całego świata to kultura japońska. W związku z zainteresowaniem właśnie tym krajem ludzie chętnie za cel swojej podróży wybierają Japonie gdzie bezpośrednio mogą doświadczyć wielu tradycji i obyczajów, jakie tam panują. Kultura japońska jest widoczna już na samej ulicy gdzie do czynienia mamy z ludźmi witającymi się ze sobą zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Przede wszystkim Japończyk kłania się drugiej osobie i dopiero później wyciąga dłoń do uścisku. Jeśli chodzi o spotkania oficjalne to przywitanie przyjmuje formę skinienia głowa lub obustronnego ukłonu. Wymiana wizytówek firmowych odbywa się przy pomocy obydwóch rąk, przy czym wizytówkę to należy obejrzeć i pod żadnym pozorem nie wolno jej wkładać do spodni. Kultura japońska wiąże się także z dość specyficzną kuchnią, w której potrawy składają się zazwyczaj z surowych składników. Każdy posiłek przygotowywany jest z wielką starannością a dobrym kucharzem nie można stać się od razu. Takimi zdolnościami można się pochwalić dopiero po kilku latach gotowania. Z kolei w przypadku jedzenia bardzo niegrzeczne jest szybkie i łapczywe spożywanie danego posiłku. W restauracji nie powinno się ponaglać pracowników i w przeciwieństwie do naszych przyzwyczajeń nie daje się napiwków. Za obiad czy inny posiłek należy płacić przy kasie a nie kelnerowi. Przechadzając się ulicą bardzo nieładne i niegrzeczne jest spożywanie posiłku czy też picie, poza tym po wydaniu nam reszty w sklepie restauracji czy tez innym lokalu nie powinniśmy jej przeliczać.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland.