Historia kultury Japońskiej

Początki cywilizacji japońskiej sięgają na prawdę bardzo dawnych czasów, i kultura japońska jest przebogata i warta poznania. Bardzo wiele osób się interesuje kulturą japońską, jednak dla tych osób którzy dopiero się w nią zagłębiają pragnę przybliżyć nie które pojęcia właśnie z zakresu kultury japońskiej. Jednym z najpiękniejszych rejonów Japoni to Arita. W rejonie tym znaleziono olbrzymie złoża materiały do produkcji rodzimej porcelany, w wieku XVII, i to właśnie ten kraj słynie z porcelanowych wyborów. Natomiast Bonsai jest to miniaturowe drzewo japońskie, które doskonale nadaje się do skromnego wystroju wnętrz japońskich. Pojęcie Bonsai jest popularne i przez większość z nas znane, gdyż są to rośliny trudne w uprawie i często drogie, a dla niektórych trudne do nabycia. Horimono to pojęcie pewnie dla niektórych znane, gdyż jest to nazwa tradycyjnych tatuaży japońskich. Można takie tatuaże nazwać nawet działami sztuki, gdyż nie były to tylko małe tatuaże na kostaczce, bo były to tatuaże z prawdziwego zdarzenia, często pokrywające całe ciało. Osoby które były doświadczone w robieniu takich tatuaży musieli właśnie latami szkolić się w sztuce horimono. Pierwsze takie tatuaże na wyspach Japońskich pojawiły się co najmniej 500 lat przed naszą erą. Innym typem tatuażu było irebukuro i były to na ogół fragmenty sur pisane ozdobnym pismem na plecach. Również origami wywodzi się z kultury japońskiej i jest to inaczej sztuka składania papieru i tworzenia z niego przedziwnych form, od postaci po figurki zwierząt, roślin. Samuraj był to japoński wojownik, czyli ktoś na wzór średniowiecznego rycerza. Jedną z najbardziej popularnych opowieści o zemście była opowieść bracia Soga. Opowieść ta nawiązuje do czasów feudalnych, i opowiada o dwóch braciach- Juro i Goro. Bracia ci byli mali kiedy to zamordowano ich rodziców i kiedy dorastają zabijają mordercę w bardzo efektowny sposób na górze Fuji. Jednak opowieść ta kończy się śmiercią obydwóch braci. Jeden z nich ginie w walce, a drugi z rozkazu szoguna za haniebny czyn zabójstwa.

Najstarsza kultura świata

Należącą do najstarszych kultur na świecie jest oczywiście kultura chińska. Pierwsze chińskie książki powstały na kościach łopatkowych zwierząt, jeleni, skorupach żółwi, rozciętych laskach bambusowych. Również książki powstawały na tabliczkach drewnianych, na których żłobiono znaki pisarskie, które następnie zalewano atramentem za pomocą cienkiej rurki bambusowej. Jednak do czasów współczesnych nie dotrwał ani jeden z rękopisów chińskich. Działalność cesarza Shih huang-ti przyczyniła się właśnie między innymi do tego, gdyż cesarz ten nakazał dokładnie w 213 roku przed naszą era. spalenie ksiąg chcąc w ten sposób udaremnić działalność swych przeciwników. Jednak najważniejsze jest to, że nie spowodowało to zahamowania rozwoju kulturalnego Chin, i próbując nadrobić stratę przystąpiono z większym zaangażowaniem do działalności literackiej. Po tym trudnym okresie zmieniło to postać książki, zaczęto tworzyć na jedwabiu. Na jedwabiu tym posługiwano się rurką bambusową i pędzlem z wielbłądziej sierści. Do tego oczywiście potrzebny był atrament, więc ten atrament robiono z cieczy odciągniętej z drzew pokostujących, później tuszu z sadzy sosnowej zmieszanej z klejem. Jedwab na którym pisano posiadał cechy podobne do papirusu. Cechami tymi była giętkość i gładka powierzchnia, ale jednak jedwab był znacznie droższym materiałem niż papirus. Papier w Chinach zaczęto wytwarzać na początku II wieku naszej ery. Pismo chińskie zachowało się do czasów dzisiejszych, i co ważne prawie w niezmienionej formie. Pismo te jest typem pisma ideograficznego, a więc chodzi tutaj o to że jeden piktogram oznacza jeden wyraz. Warto również tutaj wspomnieć o tym, że w starożytnych Chinach do pisania nie używało się tylko atramentu, ale również haftu. Ciekawostką taką jest chociażby fakt, że Chińczycy już w VII wieku naszej ery wynaleźli druk. Jednym z najwcześniejszych tekstów jakie znają historycy, była święta księga buddyjska wydrukowana w 868 roku naszej ery Chiński kowal Bi Sheng wynalazł ruchomą czcionkę dla pojedynczych znaków w roku 1041.

Kultura starożytnych Chin

Od bardzo dawno wiadomo, że kultura chińska jest jedną z najstarszych światowych kultur. Już w dawnych czasach osiągała wysokie poziomy rozwojowe. Można również napisać, że techniczne umiejętności oraz myśli ukazywały bardzo wysoki próg porównani z innymi, krajami. Kultura chińska opiewa w liczne wynalazki ludzkie, właśnie tutaj powstał papier, czcionka o ruchomej budowie, druk, zawdzięczamy im także kompas oraz sejsmograf. Kultura chińska charakteryzuje określone chińskie religie, występują tam także buddyści, muzułmanie oraz należy wspomnieć iż połowa ludności jest bez wyznania, czyli szerzy się ateizm. Kultura chińska ma jedną bardzo ważną cechę, którą jest kult swoich przodków, każda rodzina bardzo specyficznie do tego podchodzi. Mianowicie w każdym domu, w specjalnie do tego przygotowanym miejscu znajduje się ołtarzyk poświęcony na cześć przodków rodziny i kraju. Takowy ołtarzy ma zadanie także chronić każdą rodzinę przed złymi duchami, oraz przed nieszczęściem. Kultura dalekiego wschodu wiąże się także ściśle z przyrodą. Właśnie z tej dziedziny i tradycji narodziła się ludowa medycyna, do której zalicza się przede wszystkim bardzo popularna w naszym kraju akupunktura masaże, aromaterapię, leczenie przy pomocy ziół, ćwiczenia oddechowe oraz akupresura. Najsławniejszym świętem obchodzonym bardzo hucznie jest Nowy rok, który stanowi jednocześnie święto wiosny. Uroczystości te świętuje się na przełomie stycznia z lutym. Bardzo popularnym zdarzeniem w kulturze chińskiej są także święta latawców, które przyciągają do kraju wielu turystów. I jednym z najsławniejszych świtą jest kult smoka odbywający się w czerwcu, występuje także święto śniegu występujące w zimie. Bardzo popularnym i bardzo ważnym jest festiwal odbywający się w kwietniu oraz święto jesieni, które odbywa się we wrześniu. Kultura chińska kojarzy się także z medytacjami jogą oraz popularnym pilatesem, który wspaniale relaksuje, rozciąga przy muzyce wyciszającej odprężającej zestresowaną osobę. Klasztor mnichów Shaolin, charakteryzuje ciągła medytacja.

Japońskie obyczaje

Każdy kraj posiada charakterystyczne dla siebie cechy i zwyczaje, które wielu z nas uwielbia poznawać. W tym celu jesteśmy w stanie poświęcić wiele czasu i pieniędzy, aby na żywo poznać kulturę i ludzi tam zamieszkujących. Kultura japońska jest jedną z najchętniej poznawanych w ostatnich latach, być może, dlatego że różni się znacznie od tej naszej, z którą stykamy się, na co dzień. Przede wszystkim różnice można już zauważyć w restauracji gdzie nie dajemy żadnych napiwków kelnerowi. Jemu tez nie płacimy za dany posiłek a swój rachunek musimy uregulować przy kasie. Nie na miejscu jest także pospieszanie i pytanie wciąż o nasze zamówienie. Posiłki jemy powoli nie łapczywie. W Japonii większość potraw przygotowywana jest z surowych składników, a posiłki te powstają bardzo powoli. Poza tym kultura japońska wymaga kulturalności i punktualności. Bardzo niewskazane jest spóźnianie się. Będąc na ulicy nie powinniśmy wskazywać na nikogo palcem a także klaskać. Najlepiej unikać także kontaktu wzrokowego z przechodniami. Bardzo popularne w Japonii jest anime podobnie jak i na całym świecie. Słowo to odnosi się głównie do bajek i filmów animowanych, wśród których wyróżnić możemy bardzo popularną w Polsce bajkę Dragon Ball. W szkole japońskiej uczniowie noszą mundurki w przypadku panów stroje te są czarne natomiast u dziewczynek granatowe. Obowiązkowa jest także nauka angielskiego. Jeśli chodzi o świętowanie Nowego Roku to kultura japońska przewiduje w tym dniu między innymi dekorowanie domów gałązkami ze słomy i innymi materiałami, które mają chronić przed siłami nieczystymi. Ponad to wypija się sake, który ma zapewnić długowieczność. Kultura japońska odnosi się do wielu ciekawych świąt, wśród których wyróżnić możemy Święto Lalek, podczas którego w domach, w których mieszkają dziewczyny urządzane, sa wystawy lalek i dodatkowo pije się specjalną białą sake. Kolejne święto to Święto Bon, podczas którego Japończycy powracają w swoje rodzinne strony i odwiedzają groby bliskich osób. Zostaje im ofiarowane jedzenie a także taniec.

Cywilizacja Chin

W kręgu cywilizacji Chin rozwinęła się następująca koncepcja istoty człowieczeństwa, na którą duży wpływ miała kultura chińska. Mówi ona o tym, że człowiek w chwili narodzin wyposażany jest w nieśmiertelną, nieskażoną i indywidualną duszę, która jest równa każdej innej duszy. Wiązało się to także z europejską koncepcją prawa i równości, co jest pojęciem względnie odnoszącym się do kultura chińska. Istotnym twierdzeniem jest tu fakt, że duszę tą otrzymuje jednostka z łaski Boga, Stwórcy ,i automatycznie stając się ona istotą ludzką. W kraju Konfucjusza i jego zasad, kultura chińska stworzyła pojęcie człowieka , który w chwili narodzin jest zwierzęciem. W tych zasadach koncepcja duszy nieśmiertelnej, która jest także niezniszczalna i istnieje w człowieku od chwili narodzin niestety nie istnieje. Dopiero podjęcie umiejętnego treningu, wychowania, oraz staranna edukacja, a także następne uczynki istoty żywej, czynią go istotą prawdziwie ludzką. To właśnie jest przyczyną różnic w podejściu do istniejących praw człowieka, do wartości kobiety , a także do tego w czym wyraża się kultura chińska i innych elementów jakimi na co dzień wypełnione jest życie Chińczyków. To prawda, że w Chinach problem kolektywu stawia się na pierwszym miejscu przed interesem jednostki. . Dlatego należy Pamiętać, o tym, że indywidualistyczne traktowanie człowieka jest cechą i domeną Cywilizacji Zachodniej. Europejczyk, demonstruje swoją niezależność i indywidualizm, a także prywatność i poszanowanie praw kobiety , zaś sposób zachowania Azjatów będzie wskazywał na ich dużą więź z kolektywem Kultura chińska cechuje się też niezwykle silnym poczuciem tożsamości i przynależności narodowej, z tego względu często jest rozpatrywana jako całość, a nie jak odrębne style w życiu i tradycji społeczeństwa. Niezwykle ważnym elementem jest samodoskonalenie, które jest sednem życia każdego Chińczyka. Dzięki niemu zwiększa on swoje pole działania, a co za tym idzie rozwija się i osiąga stan samodoskonalenia.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland. -W tym mieście to najlepiej kremacja sosnowiec od razu w cenie z pogrzebem -www.swiatksiazki.pl