Japońskie zwyczaje

Z kulturą mamy do czynienia praktycznie od zawsze. Rodzimy się w świecie, w którym już od samego początku mamy styczność z pewnym językiem, zachowaniami i obyczajami charakterystycznymi dla otoczenia, w którym się znajdujemy. Każdy kraj ma swoje tradycje i obrzędy, które mamy okazje poznać czytając odpowiednią literaturę poruszającą właśnie taki temat lub też bezpośrednio poprzez odwiedzanie miejsc, które nas interesują. Kultura japońska to jedna z najchętniej poznawanych kultur przez ludzi z całego świata. Zapaleni turyści odwiedzają tej kraj by na żywo przyjrzeć się codziennemu życiu i tradycjom, jakie tam panują. Kultura japońska to miedzy innymi charakterystyczne domy, które niegdyś wykonywane były z gliny i drewna, dlatego wciąż można spotkać takie budynki w mniejszych miejscowościach. Charakterystyczne dla domów japońskich sa okna wykonane z drewna i papieru, które bardzo łatwo można wyjąc lub rozsuwać w gorące dni lata. Jeśli chodzi i przywitanie to kultura japońska przewiduje ukłony i uścisk dłoni. Wymiana wizytówki odbywa się przy udziale obydwóch rąk, przy czym osoba, która odbiera dana wizytówkę powinna od razu ją przejrzeć. Nie może jednak chować jej do spodni i siadać na niej. Kultura japońska postuluje wiele zachowań, z którymi mamy do czynienia zarówno na ulicy jak i tez w lokalach. Przykładowo w restauracji nie daje się napiwków. Za dany posiłek należy płacić przy kasie a nie tak jak u nas często bywa kelnerowi. Nie powinno się także pospieszać i ponaglać personelu czekając na dane zamówienie. W Japonii posiłki spożywane są spokojnie nie łapczywie. Pośpiech jest złym doradcą zarówno przy spożywaniu pożywienia jak i tez przy jego przygotowywaniu. Istotną różnicą między naszą kulturą a kulturą japońską jest fakt, iż nie ma tam pierwszeństwa dla kobiet, nie są one uprzywilejowane. Podobnie głosi kultura chińska, w której panie podlegają w hierarchii mężczyznom. Przechadzając się po ulicy należy unikać wzrokowego kontaktu a ponad to niewskazane jest klaskanie i pokazywanie placem na inna osobę.

Cywilizacja Chin

Kultura każdego kraju obejmuje liczne elementy, dzięki którym staje się on rozpoznawalny na tle innych a także staje się ośrodkiem badań i zainteresowań wielu spośród nas. Każda kultura zarówno kultura chińska czy kultura japońska obejmuje szereg elementów materialnych a także niematerialnych, do których zaliczymy wierzenia, obyczaje czy tez tradycje. Kultura chińska to dość specyficzna mentalność, która pochwala tożsamość grupową nie indywidualną. Każdy z nas jest inny jednak w Chinach o wiele ważniejsze od naszych potrzeb sa potrzeby społeczeństwa. Każdy mieszkaniec tego państwa będzie źle postrzegany, jeśli tylko odmówi wypełnienia prośby innej osoby nawet wtedy, gdy była ona niemożliwa do realizacji. Kultura chińska różni się od naszej nawet w sprawach pogrzebowych, bowiem tam kolorem żałobnym jest biel, czyli zupełne przeciwieństwo czerni, którą przybierają osoby w Polsce na znak żałoby i utraty najbliższych osób. Kultura chińska, jeśli chodzi o malarstwo najczęściej dotyczy obrazów, które przedstawiają naturę. Zazwyczaj kobietę symbolizuje woda, podczas gdy mężczyznę symbolizują skały oraz góry. Nie bez powodu na każdym chińskim obrazie widnieją komentarze dedykacje czy inne opisy. Pismo w Chinach uznawane jest przecież za najwyższą formę sztuki, dlatego też zawsze odpowiednia notkę na danym dziele umieszczał jego autor lub późniejsi badacze, w których ręce wpadł obraz. W Chinach często można spotkać osoby uśmiechnięte. Nie oznacza to jednak, że nie mają zmartwień czy kłopotów. Uśmiechu wymaga od nich etykieta, czyli zwyczaje, jakie obowiązują w tym kraju. Zadowolona twarz jest bardzo często maską, pod którą kryją się ich utrapienia. Kultura chińska wymaga także wielkiego szacunku do osób starszych, które stoją najwyżej w hierarchii. Bardzo często możemy spotkać osoby tej samej płci, które trzymają się za rękę, jest to po prostu okazywanie sobie szacunku, a dotykanie się w Chinach na ulicy czy w innych miejscach to codzienność. Źle postrzegany jest jednak kontakt między kobietą a mężczyzną w miejscach publicznych.

Chińska kultura

Każdy kraj ma charakterystyczne dla siebie zwyczaje i tradycje, które często od lat są niezmienne i przechodzą z pokolenia na pokolenie. Kultura każdego państwa jest inna, ale to właśnie dzięki temu mamy szanse poznać coś nowego często zaskakującego. Niewątpliwie jedną z najbardziej barwnych i ciekawych jest kultura chińska. W kraju tym istnieją tradycje malarskie, które polegają na tym, iż najczęściej przedstawiają one naturę. Symbolizowana jest ona przez wodę, która to z kolei jest znakiem kobiecej siły a także przez skały i góry, które z kolei sa utożsamieniem mężczyzny. Kultura chińska to także tradycje pogrzebowe dotyczące ubioru. Stroje osób, które utraciły członka swojej rodziny mają kolor biały a na ich głowach wiązany jest biały materiał. Pogrzeb to bardzo duża wystawna i dostojna uroczystość. Zmarły zostaje spalony a razem z nim jego rzeczy. Ilość spalonych razem z nim rzeczy zależy od tego, jaki status społeczny posiadał i jak był bogaty. Jeśli jego status społeczny był wysoki to liczba tych rzeczy była większa. Kultura chińska opiera się także na czczeniu przodków, dlatego też w każdym domu znajduje się ołtarz im poświęcony, przy którym odprawiane są modlitwy. Wielu spośród nas jest indywidualistami. W Chinach takie zachowanie jest raczej rzadko spotykane gdyż w kraju tym liczy się bardziej tożsamość grupowa. Ważniejsze są przedsięwzięcia i współpraca z innymi niż nasze zdanie i potrzeby, dlatego też z wielką nieprzychylnością spotykają się osoby, które odmawiają prośbom innym Chińczykom. Propagowane zachowanie będące na porządku dziennym to zadowolenie innych i realizowanie ich próśb. Jeśli chodzi o życie rodzinne to zazwyczaj pod jednym dachem zamieszkuje kilka pokoleń danej rodziny. Zwyczajem jest także to, że synowa przychodzi, aby mieszkać w domu rodzinnym swojego męża, w którym to jednak rządzi jego matka. Bardzo często jest ona dla swojej synowej surowa. W bardzo wielu rodzinach chińskich najstarszy z synów pozostaje w domu rodzinnym po to by opiekować się swoimi rodzicami.

Ciekawostki o kulturze chińskiej

Każdy z nas ma inne zainteresowania, które pochłaniają nam wiele cennego czasu podczas każdego dnia. Większość z nas stara się połączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego też uwielbia ćwiczyć sporty, które po pierwsze powodują wydzielanie się hormonów szczęścia, czyli endorfin a po drugie mają korzystny wpływ na naszą sylwetkę. Poranny jogging czy też popołudniowe ćwiczenia na siłowni wszystko to pozwala utrzymać formę zarówno mężczyznom jak i kobietom. Istnieje również bardzo popularne hobby, które można podciągnąć pod sport, czyli różnego rodzaju taniec. Niemal w każdej miejscowości organizowane są kursy tańca, które pozwalają na zapoznanie się z podstawowymi i nie tylko krokami tańców standardowych i nowoczesnych. Na kursy tańca z chęcią uczęszczają osoby w każdym wieku, czyli dzieci, młodzież dorośli a także seniorzy, którzy także mają szansę podszkolić się w tym właśnie fachu. Nie wszystkie nasze zainteresowania powiązane są jednak ze sportem. Wielu ludzi uwielbia spędzać czas w bibliotekach i czytelniach gdzie mogą poznawać tajniki wielu kultur a także czytać bardzo ciekawe opowieści z życia i biografie. W bibliotekach znajdziemy książki o każdej tematyce, dlatego osoby, które na przykład interesuje kultura chińska czy też kultura japońska nie będą miały problemu ze znalezieniem odpowiednich pozycji o tej właśnie tematyce. Poza czytaniem książek bardzo dużo ludzi poświęca swój wolny czas na zajęcia, przy których zawsze ma miejsce zastrzyk adrenaliny. Na pewno do takich zainteresowań zaliczymy hazard, który stał się uzależnieniem wielu osób, które po raz pierwszy udały się do kasyna by spróbować swoich sił w kartach i grach kasynowych i udało się im coś wygrać. Apetyt na kasę rośnie, dlatego też zazwyczaj powracali oni z chęcią wygrania jeszcze większych pieniędzy. Bardzo często udaje się wygrać znaczące sumy jednak jeszcze częściej szczęśliwy los odwraca się od gracza i zostaje on bez żadnego majątku. Zastrzyk adrenaliny to także różnego rodzaju sporty ekstremalne, do których na pewno zaliczymy skoki spadochronowe czy te na bungie.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland.