Czym jest anime?

Anime to skrócone angielskie słowo animation, i oznacza ono film animowany, W Japonii natomiast słowem anime określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj pochodzenia. Słowo anime poza Japonią słyży wyłącznie do określania japońskiej animacji. W artykule tym chciałabym opisać historię powstania anime. Tak też historia japońskiej animacji sięga początków XX wieku. Wtedy japońscy filmowcy eksperymentowali z technikami animacji znanymi we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Animacja Kitayamy Seitar?: Momotar? z 1918 roku została uznana jako pierwszy światowy sukces. Do połowy lat 30 XX wieku i podczas II wojny światowej, anime służyło japońskiemu rządowi do celów propagandowych umacniających nacjonalizm i kult cesarza w społeczeństwie. Opowieść Momotar? autorstwa Mitsuyo Seo okazała się kultową animacją. W latach 50 natomiast nastąpił zastój w japońskim przemyśle filmowym, a głównym powodem tego było przede wszystkim popularność produkcji amerykańskich. Następny ponowny rozwój produkcji animowanych nastąpił w latach 60-tych. Astro Boy Tezuki Osamu, Sally czarownica, Czarodziejskie zwierciadełko i Biały lew Kimba okazały się symbolami sukcesu. Gwałtowny wzrost popularności anime nastąpił w latach 70-tych i to właśnie w tych latach zaczęły powstawać filmy animowane wyróżniające się spośród innych produkcji. Popularność anime zdobywała również dzięki temu, że właśnie coraz częściej kierowane było do młodzieży i dorosłych. W takiej sytuacji zostały powstawać nowe gatunki a między innymi mecha opowiadający o humanoidach i robotach, tokusatsu o herosach czy science fiction. Reżyserzy anime coraz częściej uwypuklali indywidualizm i niezależność bohaterów. Cele i idee jednak nie zawsze pokrywają się z celami większości. Po za tym również modne stawały się światy fantastyczne oraz magia, nadprzyrodzone zdolności, przemoc, brutalizm i epatowanie seksualnością. Natomiast od lat 80-tych filmy anime zaczęły stopniowo podbijać coraz to więcej państw zagranicznych.

Charakterystyka Anime

Anime jednoznacznie każdemu kojarzy się z japońskimi filmami animowanymi. Japonia skrótem anime określa wszystkie filmy, bajki, oraz seriale, których nie interesuje pochodzenia filmy animowane. Japońskie filmy anime charakteryzuje bardzo obszerna rozmaitość stylu. Filmy anime są skierowane do wielu odbiorców tych młodszych oraz nieco starszych. charakterystyczną cechą anime jest specyficzny styl rysowania, który jest bardzo charakterystyczny. Bohaterowie mają piękne duże oczy, specyficzne włosy oryginalnie cieniowane, niektóre postacie animowane mają zwykle bardzo proste wizerunki. Popularną bajką, która niegdyś królowała na polskich odbiornikach, były oczywiście pokemony oraz czarodziejką z księżyca. Każda mała dziewczynka, od dziecka marzyła aby stać się taką właśnie księżniczką, która razem ze swoimi przyjaciółkami oraz wierną koką Luną broniła świat przed atakami zła. Co się działo w naszym kraju, kiedy pokemony królowały, każdy młody chłopiec zbierał kolekcje kolorowych pokemonów i bawiło się razem z innymi. Każdy chciał się wcielić w dzielnego Asha, który razem z wiernymi przyjaciółmi podróżowało kraju, w celu zdobywania coraz lepszych umiejętności walki z przeciwnikiem i zdobycia najwyższej nagrody w rozgrywkach pokemonów. Trzeba również przypomnieć o tak zwanych czarnych postaciach bajki, którymi byli oczywiście zespół R oraz gadający kot Miał. Niby grali czarne charaktery, ale w rzeczywistości byli zwykłymi nieudacznikami, którzy marzą o porwaniu pokemonów, dla swojego szefa. Ciągle napotykają na przeszkody, tak prawdę mówiąc nigdy im się to nie udaje, każdą akcję kończą słowami zespół r znowu błysnął, ale oczywiście na niebie. Anime jest to najbardziej charakterystyczny styl rysunków, czasopismo manga krok po kroku uczyło każdego czytelnika, sztuki rysowania mangą. Oczy w tej technice są najbardziej wyraźne, najbardziej widoczne. Postacie mangi są zwykle bardzo ładne, szczupłe o pięknej sylwetce. Anime z pewnością zna każdy człowiek na świecie.

Manga i anime

Kultura Japonii, ma bogate osiągnięcia, nie tylko , gdy chodzi o tradycyjne święta narodowe, bądź też życie codzienne i rytualne obrzędy mieszkańców, lecz także kluczowe znaczenie odgrywa tu manga i anime. Słowo manga samo w sobie oznacza, man – niepohamowane, wolne, ga – obrazy, i jest to japońskie słowo , które wywodzi się główne ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej, w czasach obecnych oznacza także charakterystyczny japoński komiks. Manga wyewoluowała z się miksu ukiyo – e , a także duzy wpływ na nią miał wschodni styl rysowania. Ważnym elementem jest to, zę manga a swoją obecną formę przybrała niedługo po drugiej wojnie światowej. Manga jest przeważnie drukowana głównie w kolorach czerni i bieli, nie biorąc pod uwagę okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron. Niestety tylko niewielka ilość całego mangowego rynku jaki prosperuje w Japonii doczekuje się w końcu adaptacji w formie anime, zazwyczaj po tym kiedy dany tytuł będzie cieszył się ogromnym powodzeniem. Drugą cechą jaka wyróżnia Japonię jest anime, która w skróci oznacza film animowany. W Japonii terminem tymże określa się wszystkie wyprodukowane filmy i seriale o charakterze animowanym, bez względu na kraj z jakiego pochodzą. Poza Japonią słowo jakim jest anime służy tylko do określenia japońskiej charakterystycznej animacji. Warstwa fabularna jaką cechuje się anime jest zazwyczaj całkowicie fikcyjna. Przykładowy film anime zawiera w sobie większość z wytworzonych typów fantastyki, jakie istnieją na świecie. Często powstają one na podstawie popularnych mang. Wiele anime powstaje tylko i wyłącznie przy użyciu tradycyjnych metod jakimi posługuje się animacja, jednakże w ostatnich latach do produkcji wielu z nich używa się komputerów, które stają się coraz bardziej niezastąpione. Komputery wykorzystywane są tu w bardzo różnym stopniu ponieważ w niektórych filmach ich praca jest prawie niezauważalna, gdyż ich twórcy ograniczyli użycie komputerów do minimum, ponieważ pomagali sobie tylko przy trudniejszych animacjach.

Niepowtarzalne Anime

Anime są przede wszystkim kierowane do szerokiego grona odbiorców i tych osób, które ten rodzaj sztuki naprawdę kochają. Jedne anime są więc przeznaczone dla dzieci, zaś inne chociażby dla gospodyń domowych, mechaników, czy ludzi, którzy uwielbiają horrory. Z tego względu anime są podzielone na gatunki, o których przeczytacie w artykule jednak wszystkie z nich mają cechy wspólne.Z tego też względu Łączy je podobny styl rysowania, a przez to postacie anime mają charakterystyczne bardzo duże oczy, co można od razu zauważyć oraz specyficzny styl cieniowania włosów i nadawanie im różnorakich barw.
W niektórych produkcjach animowanych możemy zaobserwować także bardzo uproszczony styl rysowania, który sprawia, że postacie tu występujące można bardzo łatwo stworzyć, jednakże nie należy sądzić, że uda się to każdej osobie, która nie ma najmniejszego pojęcia o rysowaniu. Niegdyś, a nawet nie tak dawno temu, całe serie anime rysowane były ręcznie przez całe sztaby rysowników, co było trudnym i wymagającym cierpliwości zajęciem . Dziś jednak używa się do tego celu w większości komputerów i specjalnych programów do tworzenia grafiki. Przy niektórych anime komputery są wręcz niezbędne, szczególnie jest tak w przypadku, gdy ma to być produkcja w stylu 3D. Anime można podzielić na następujące gatunki, zwane też kategoriami. Pierwszą z nich są wiec filmy , które charakteryzują się najwyższym budżetem. Za to jednak mają one najwyższą jakość, i trwają około półtorej godziny. Wiele ze stworzonych filmów anime zyskały naprawdę dużą popularność, a przez to przyniosły zyski producentom. Innym rodzajem anime są seriale telewizyjne, które są regularnie emitowane. Serie mają po kilka odcinków , zaś w końcowym ich etapie występuje zazwyczaj zapowiedź kolejnego epizodu. Ważne są także original animated video Które bardzo często Mogą stanowić dodatek do serii, lub też uzupełnienie. Bywają zazwyczaj krótsze niż film pełnometrażowy. Są także przeważnie tworzone w dobrej jakości, a co za tym idzie mają także szerokie grono swoich miłośników. Często znajdują się one na płytach DVD.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland. -blog txtplanet.pl