Chińskie Święto Latarni

Święto Latarni jest bardzo tradycyjnym świętem obchodzonym w Chinach dwa tygodnie po chińskim Nowym Roku. Równocześnie Święto Latarni jest zakończeniem obchodów dotyczących Nowego Roku, który odbywa się między styczniem a lutym. Święto Latarni należy do najstarszych świąt obchodzonych w Chinach i posiada wieloletnią tradycję respektowaną przez wiele pokoleń Chińczyków.

Zaczynają oni obchodzić to święta już trzynastego dnia Nowego Roku. Jest to okazja, aby ulice przybrały świąteczny wygląd. Są one przyozdabiane milionami lampionów posiadających różne kształty i wyglądy. Podczas tego święta odbywają się parady ulicami miast, ludzie przebierają się i wspólnie tańczą. Posiłkiem, który tradycyjnie spożywa się podczas Święta Latarni jest posiłek składający się z ryżowych kulek wypełnionych słodkim nadzieniem. Nocą podczas tego święta Chińczycy wypuszczają wspólnie w niebo latające chińskie lampiony. Coraz częściej święto to jest uznawane za odpowiednik święta zakochanych w kulturze europejskiej.

Charakterystyczne japońskie zachowania i obyczaje

Każda kultura ma swoje obyczaje i należy to uszanować i zaakceptować. Jednak kultura Dalekiego Zachodu tak bardzo odbiega od kultury jaką my znamy, że często jest nam ciężko się z nią pogodzić, ponieważ całkowicie różni się od tego co znamy. Niektóre zachowania mogą wydawać nam się niegrzeczne, a w japońskiej rzeczywistości będą one odbierane całkiem na odwrót. Przed wyjazdem do krajów Dalekiego Zachodu należy zapoznać się przynajmniej z podstawowymi obyczajami tam panującymi.

W restauracji nie jest mile widziane dawanie napiwków kelnerowi, a za rachunek płacimy dopiero przy kasie. Posiłki powinniśmy jeść powoli, a przed ich dostaniem nie powinniśmy pytać o to, kiedy dany posiłek zostanie przyniesiony do naszego stolika. Należy pamiętać, że większość posiłków w Japonii składa się z surowych składników i powstają one powoli, są przygotowywane z dużą dokładnością. Wśród Japończyków wskazana jest wysoka kultura osobista. Nie tolerują oni spóźniania się, tak więc należy pamiętać o punktualności.

Chiński Nowy Rok

Nowy Rok w Chinach jest obchodzony w innym terminie niż reszta świata. Jest to równocześnie najważniejsze chińskie święto. Nowy Rok w Chinach odbywa się między styczniem a końcem lutego. Pierwsze trzy dni Nowego Roku są dla Chińczyków wolne od pracy. Podczas wigilii Nowego Roku przygotowywane są liczne potrawy, do których należą na przykład pierożki jiaozi.

Chińczycy świętują wraz z rodziną, nie ma zwyczaju świętowania ze znajomymi na różnych imprezach. Jest to również dzień w którym rodzina daje sobie różne prezenty. Najpopularniejszymi prezentami są koperty z gotówką, jednak popularne jest także dawanie świeżych owoców i ciastek. W nocy przed Nowym Rokiem na ulicach wybuchają petardy i przygotowywane są pokazy sztucznych ogni. Odbywają się różne pokazy. Kultura kultu przodków nakazuje Chińczykom złożenie darów przodkom. Następnie zasiada się do wspólnej kolacji. Popularne jest granie w gry planszowe po posiłku i rozmowy do rana. W pierwszy dzień Nowego Roku następuje złożenie kolejnych darów przodkom.

Najpopularniejsze anime Dalekiego Wschodu

Anime to bajki animowane pochodzące z Japonii. Najsłynniejszą bajką znaną nie tylko w krajach Dalekiego Zachodu, ale także na całym świecie jest anime o nazwie „Death Note”, czyli „Notatnik Śmierci”. Początkowo było to anime rysowane, następnie zostało przekształcone w formę serialu telewizyjnego. Opowiada ona o mądrym chłopaku z liceum nazywającym się Light Yagami, który pewnego dnia odnajduje przypadkiem notes pozostawiony przez boga śmierci.

Chłopak odkrywa, że wpisanie czyjegoś nazwiska do notatnika skutkuje jego natychmiastową śmiercią w podanych okolicznościach w czasie czterdziestu sekund od wpisania nazwiska. Początkowo Light jest przerażony odkryciem, szybko jednak odkrywa, że notatnik może pomóc mu zwalczyć zło panujące na świecie. Dzięki notatnikowi pozbywa się wielu złych osób grasujących po świecie. Przyjmuje pseudonim Kira. Niestety na jego drodze pojawia się mądry i zdolny detektyw, który uważa, że postępowanie Kiry są zwykłymi morderstwami i próbuje mu w tym przeszkodzić.

Powstanie Chińskiej Republiki Ludowej

Historia Chińskiej Republiki Ludowej zaczyna się na początku XX wieku. Do tej pory Państwo Chińskie nadal posiadało ustrój monarchii absolutnej. Było to jedno z ostatnich państw posiadających taki ustrój na całym świecie. Podczas tego okresu na tronie zasiadał cesarz z dynastii Tsing i to on sprawował władzę w Państwie Chińskim, które było wtedy bardzo zacofane. Warstwa społeczna chłopów stanowiła 90% całego społeczeństwa zamieszkującego Państwo Chińskie.

W 1912 roku do władzy doszła partia narodowa Kuomintang, która obaliła monarchię. Jednocześnie w Chinach została ustanowiona republika. Juan Szykaj został ogłoszony pierwszym prezydentem w historii Chin. Pierwsza partia komunistyczna pojawiła się w 1921 roku, a jej przywódcą był Mao Zedong. Maoizm, czyli ideologia komunistyczna w Chinach, wzięła nazwę od imienia Mao Zedonga. Pomiędzy różnymi frakcjami dochodziło do konfliktów, które wywołały w 1927 wojnę domową. Wojna domowa zakończyła się w 1931 roku kiedy to na Chiny najechało państwo japońskie.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland.