Historia kultury Japońskiej

Początki cywilizacji japońskiej sięgają na prawdę bardzo dawnych czasów, i kultura japońska jest przebogata i warta poznania. Bardzo wiele osób się interesuje kulturą japońską, jednak dla tych osób którzy dopiero się w nią zagłębiają pragnę przybliżyć nie które pojęcia właśnie z zakresu kultury japońskiej. Jednym z najpiękniejszych rejonów Japoni to Arita. W rejonie tym znaleziono olbrzymie złoża materiały do produkcji rodzimej porcelany, w wieku XVII, i to właśnie ten kraj słynie z porcelanowych wyborów. Natomiast Bonsai jest to miniaturowe drzewo japońskie, które doskonale nadaje się do skromnego wystroju wnętrz japońskich. Pojęcie Bonsai jest popularne i przez większość z nas znane, gdyż są to rośliny trudne w uprawie i często drogie, a dla niektórych trudne do nabycia. Horimono to pojęcie pewnie dla niektórych znane, gdyż jest to nazwa tradycyjnych tatuaży japońskich. Można takie tatuaże nazwać nawet działami sztuki, gdyż nie były to tylko małe tatuaże na kostaczce, bo były to tatuaże z prawdziwego zdarzenia, często pokrywające całe ciało. Osoby które były doświadczone w robieniu takich tatuaży musieli właśnie latami szkolić się w sztuce horimono. Pierwsze takie tatuaże na wyspach Japońskich pojawiły się co najmniej 500 lat przed naszą erą. Innym typem tatuażu było irebukuro i były to na ogół fragmenty sur pisane ozdobnym pismem na plecach. Również origami wywodzi się z kultury japońskiej i jest to inaczej sztuka składania papieru i tworzenia z niego przedziwnych form, od postaci po figurki zwierząt, roślin. Samuraj był to japoński wojownik, czyli ktoś na wzór średniowiecznego rycerza. Jedną z najbardziej popularnych opowieści o zemście była opowieść bracia Soga. Opowieść ta nawiązuje do czasów feudalnych, i opowiada o dwóch braciach- Juro i Goro. Bracia ci byli mali kiedy to zamordowano ich rodziców i kiedy dorastają zabijają mordercę w bardzo efektowny sposób na górze Fuji. Jednak opowieść ta kończy się śmiercią obydwóch braci. Jeden z nich ginie w walce, a drugi z rozkazu szoguna za haniebny czyn zabójstwa.

Najstarsza kultura świata

Należącą do najstarszych kultur na świecie jest oczywiście kultura chińska. Pierwsze chińskie książki powstały na kościach łopatkowych zwierząt, jeleni, skorupach żółwi, rozciętych laskach bambusowych. Również książki powstawały na tabliczkach drewnianych, na których żłobiono znaki pisarskie, które następnie zalewano atramentem za pomocą cienkiej rurki bambusowej. Jednak do czasów współczesnych nie dotrwał ani jeden z rękopisów chińskich. Działalność cesarza Shih huang-ti przyczyniła się właśnie między innymi do tego, gdyż cesarz ten nakazał dokładnie w 213 roku przed naszą era. spalenie ksiąg chcąc w ten sposób udaremnić działalność swych przeciwników. Jednak najważniejsze jest to, że nie spowodowało to zahamowania rozwoju kulturalnego Chin, i próbując nadrobić stratę przystąpiono z większym zaangażowaniem do działalności literackiej. Po tym trudnym okresie zmieniło to postać książki, zaczęto tworzyć na jedwabiu. Na jedwabiu tym posługiwano się rurką bambusową i pędzlem z wielbłądziej sierści. Do tego oczywiście potrzebny był atrament, więc ten atrament robiono z cieczy odciągniętej z drzew pokostujących, później tuszu z sadzy sosnowej zmieszanej z klejem. Jedwab na którym pisano posiadał cechy podobne do papirusu. Cechami tymi była giętkość i gładka powierzchnia, ale jednak jedwab był znacznie droższym materiałem niż papirus. Papier w Chinach zaczęto wytwarzać na początku II wieku naszej ery. Pismo chińskie zachowało się do czasów dzisiejszych, i co ważne prawie w niezmienionej formie. Pismo te jest typem pisma ideograficznego, a więc chodzi tutaj o to że jeden piktogram oznacza jeden wyraz. Warto również tutaj wspomnieć o tym, że w starożytnych Chinach do pisania nie używało się tylko atramentu, ale również haftu. Ciekawostką taką jest chociażby fakt, że Chińczycy już w VII wieku naszej ery wynaleźli druk. Jednym z najwcześniejszych tekstów jakie znają historycy, była święta księga buddyjska wydrukowana w 868 roku naszej ery Chiński kowal Bi Sheng wynalazł ruchomą czcionkę dla pojedynczych znaków w roku 1041.

Czym jest anime?

Anime to skrócone angielskie słowo animation, i oznacza ono film animowany, W Japonii natomiast słowem anime określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj pochodzenia. Słowo anime poza Japonią słyży wyłącznie do określania japońskiej animacji. W artykule tym chciałabym opisać historię powstania anime. Tak też historia japońskiej animacji sięga początków XX wieku. Wtedy japońscy filmowcy eksperymentowali z technikami animacji znanymi we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Animacja Kitayamy Seitar?: Momotar? z 1918 roku została uznana jako pierwszy światowy sukces. Do połowy lat 30 XX wieku i podczas II wojny światowej, anime służyło japońskiemu rządowi do celów propagandowych umacniających nacjonalizm i kult cesarza w społeczeństwie. Opowieść Momotar? autorstwa Mitsuyo Seo okazała się kultową animacją. W latach 50 natomiast nastąpił zastój w japońskim przemyśle filmowym, a głównym powodem tego było przede wszystkim popularność produkcji amerykańskich. Następny ponowny rozwój produkcji animowanych nastąpił w latach 60-tych. Astro Boy Tezuki Osamu, Sally czarownica, Czarodziejskie zwierciadełko i Biały lew Kimba okazały się symbolami sukcesu. Gwałtowny wzrost popularności anime nastąpił w latach 70-tych i to właśnie w tych latach zaczęły powstawać filmy animowane wyróżniające się spośród innych produkcji. Popularność anime zdobywała również dzięki temu, że właśnie coraz częściej kierowane było do młodzieży i dorosłych. W takiej sytuacji zostały powstawać nowe gatunki a między innymi mecha opowiadający o humanoidach i robotach, tokusatsu o herosach czy science fiction. Reżyserzy anime coraz częściej uwypuklali indywidualizm i niezależność bohaterów. Cele i idee jednak nie zawsze pokrywają się z celami większości. Po za tym również modne stawały się światy fantastyczne oraz magia, nadprzyrodzone zdolności, przemoc, brutalizm i epatowanie seksualnością. Natomiast od lat 80-tych filmy anime zaczęły stopniowo podbijać coraz to więcej państw zagranicznych.

Kuchnia Japońska

Kuchnia japońska bardzo różni się od typowych naszych tradycyjnych dań polskich. Kuchnia japońska jest bardzo charakterystyczna, gdyż wykorzystuje duże ilości ryb, które tarze spożywa się na surowo. W tamtejszej kuchni wykorzystuje się także owoce morza, do których także zalicza się wodorosty oraz spore ilości warzyw. Bardzo popularne jest przyrządzanie zup, które bezpośrednio są przygotowywane na stole, w naczyniu garnku, który kiedyś ogrzewało się węglem drzewnym, ale obecnie zrezygnowano już z tej formy na rzecz gazu. Popularne jest również spożywanie mięsa, ryby lub warzyw, które zanurza się bezpośrednio we wrzątku. Kuchnia japońska nakazuje spożywanie posiłków za pomocą pałeczek. Zasady nakrywania stołu nie są skomplikowane, zawsze z lewej strony stawia się miskę wraz z ryżem, z prawej strony natomiast miseczkę z zupą. Sztućce w tym wypadku pałeczki są zawsze ustawione równolegle przed miskami z posiłkiem. Prosto z miski pije się zupę, natomiast za pomocą pałeczki sięga się po inne potrawy. Przed rozpoczęciem posiłku wypowiada się dziękczynne słowa, po posiłku jest podobnie. Sushi to przedstawicielka potraw japońskich. Do potraw stosuje się bardzo dużo przeróżnych przypraw między innymi ostry, chrzan zielony zwanym japońskim wasabi. Japońska kuchnia charakteryzuje się bogatą ofertą potraw, które dzieli się na różne grupy. Jednym ze sposobów rozpoznania jest oczywiście podstawa pochodzenia czy przyrządzania. Główną pierwszą grupą są to potrawach, które mają pochodzenie tradycyjne, historyczne. Następną rozróżnioną grupą są dania o powiewie z zachodu. są to posiłki, które powstały w czasie silnych przemian Meji, możemy śmiało przyporządkować do tej grupy kluseczki ramen oraz kotlet wieprzowy. typowy posiłek składa się z tradycyjnych trzech dań, przeważnie spożywają ryż oraz inne przekąski w liczbie trzech. Zawsze jest to miseczka ryżu oraz miseczka zupy. Są to podstawowe posiłki jedzone w ciągu każdego dnia. Inne potrawy to są oczywiście ryby, owoce oraz warzywa.

Charakterystyka Anime

Anime jednoznacznie każdemu kojarzy się z japońskimi filmami animowanymi. Japonia skrótem anime określa wszystkie filmy, bajki, oraz seriale, których nie interesuje pochodzenia filmy animowane. Japońskie filmy anime charakteryzuje bardzo obszerna rozmaitość stylu. Filmy anime są skierowane do wielu odbiorców tych młodszych oraz nieco starszych. charakterystyczną cechą anime jest specyficzny styl rysowania, który jest bardzo charakterystyczny. Bohaterowie mają piękne duże oczy, specyficzne włosy oryginalnie cieniowane, niektóre postacie animowane mają zwykle bardzo proste wizerunki. Popularną bajką, która niegdyś królowała na polskich odbiornikach, były oczywiście pokemony oraz czarodziejką z księżyca. Każda mała dziewczynka, od dziecka marzyła aby stać się taką właśnie księżniczką, która razem ze swoimi przyjaciółkami oraz wierną koką Luną broniła świat przed atakami zła. Co się działo w naszym kraju, kiedy pokemony królowały, każdy młody chłopiec zbierał kolekcje kolorowych pokemonów i bawiło się razem z innymi. Każdy chciał się wcielić w dzielnego Asha, który razem z wiernymi przyjaciółmi podróżowało kraju, w celu zdobywania coraz lepszych umiejętności walki z przeciwnikiem i zdobycia najwyższej nagrody w rozgrywkach pokemonów. Trzeba również przypomnieć o tak zwanych czarnych postaciach bajki, którymi byli oczywiście zespół R oraz gadający kot Miał. Niby grali czarne charaktery, ale w rzeczywistości byli zwykłymi nieudacznikami, którzy marzą o porwaniu pokemonów, dla swojego szefa. Ciągle napotykają na przeszkody, tak prawdę mówiąc nigdy im się to nie udaje, każdą akcję kończą słowami zespół r znowu błysnął, ale oczywiście na niebie. Anime jest to najbardziej charakterystyczny styl rysunków, czasopismo manga krok po kroku uczyło każdego czytelnika, sztuki rysowania mangą. Oczy w tej technice są najbardziej wyraźne, najbardziej widoczne. Postacie mangi są zwykle bardzo ładne, szczupłe o pięknej sylwetce. Anime z pewnością zna każdy człowiek na świecie.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland.