Religia Japońska

Kultura japońska opiewa w jedną z najstarszych religii, do której należy między innymi szintoizm. Oprócz szintoizmu w Japonii wyznaję się także buddyzm oraz konfucjanizm występuję także chrześcijanizm oraz islam. Szintoizm jest jednak religią, która była obecna od zalania dziejów to właśnie ta religia miała bardzo znaczący wpływ na kształtowanie się kultury, tradycji przechodzących z pokolenia na pokolenie. Nazwa wiąże się znacząco z bogami i drogą, którą musi pokonać każdy wierzący. Cała religia wiąże się także z wierzeniami animistycznymi, które odpowiadają istnienia duszy nie tylko ludziom, ale także ich przodkom, zwierzętom, roślinności oraz przyrodzie. Kami czyli są to duchy wszystkich istnień. Ich liczebność jest w prawdzie nieskończona. Każde jezioro, góra, drzewo ma swojego ducha kami, które ciągle w nim żyje. Każde bóstwo wymaga odpowiedniego Czeczenia, ze względu na swój specyficzny charakter. W religiach i wierzeniach japońskich szczególny nacisk kładzie się na współżycie z przyrodą ogólną harmonię, pomiędzy fauną, a florą. Pochodzenie szintoizmu jest to przede wszystkim kult przyrody, jego początki są datowane na wieki przed naszą erą. Religia japońska nie posiada założyciela. Czasami można się spotkać z pismami, które wyjaśniają powstanie świata i życia na ziemi. Według tych przekładów na początku powstania na świecie istniały trzy bóstwa, z których powstały kolejne siedem par. Dzięki nim powstało całe życie na ziemi. To oni dali początek wszystkiemu stworzyli inne bóstwa. W świątyniach oddaje się do dzisiejszych dni cześć wszystkim bóstwom. W świątyni Ise do dzisiejszych dni przechowywane jest brązowe lustro, które niegdyś należało do pewnej bogini, która używała go do transformacji na ziemię. I dlatego lustro stało się także jednym z bardzo ważnych insygniów, używanych przez cesarzy. Każdy cesarz posiadał swego ducha kami, dzięki czemu należała mu się odpowiednia cześć z ofiarami. Japońska religia opiewa także we wszelakie opowieści, które do dzisiejszych dni intrygują niejedną osobę.

Chińskie tradycje

Kultura Chińska jest obecna na całym świcie jej tradycje przyzwyczajenia są dobrze znane w każdym domu, bo kto nie wypróbowywał ćwiczeń z medytacji, aromaterapii, jogi czy pilatesu. To właśnie kultura chińska opiewa w takie rozmaite wynalazki. Dzięki starożytnym wierzeniom ludowym powstała akupresura oraz bardzo przydatna akupunktura, którą stosuje się bardzo często przy wszelkiego rodzaju urazach. Akupunktura polega na wbijaniu do skóry osoby chorej specjalnych igieł w specjalne punkty, które leżą wzdłuż przebiegów merdianów z pomocą ogólnej manipulacji tymi dość dużymi igłami. Aromaterapia jest to bardzo przyjemna terapia, która przynosi wiele relaksu i odpręża zmęczony organizm, szczególnie jest popularna we wszelkich ośrodkach sanatoryjnych czy uzdrowiskach. Przed aromaterapią wybiera się odpowiedni zapach szczególnie poleca się wybieranie zapachu lawendy działającej bardzo uspokajająco i kojąco na każdy umysł. Akupresura jest to starożytna metoda chińska polegająca na ściskaniu, dotykaniu czy głaskaniu określonych miejsc. Odpowiedni nacisk działa kojąco na układ nerwowy oraz obwodowy. Zabieg polega na ogólnym pobudzeniu , które znajdują się na zakończeniu miejsc nerwowych. Zabieg ten wywołuje zmieszenie bólu. Dotyk powoduje wyzwalanie się energii bardzo znanej w kulturze chińskiej, którą nazywamy Ying i Yang. Joga to kojenie ćwiczenia medytacyjne wywodzące się z chińskiej kultury. Medytacje polegają na głębokim zamyślaniu się we własnych myślach, szczególnie medytacje charakteryzuje mnichów z klasztorów chińskich, którzy większość swojego czasu spędzają na medytacjach. Dzięki owym ćwiczeniom każdy człowiek dąży do samodoskonalenia się. Każdy odłamałam takowych ćwiczeń czy zabiegów ma swoje korzenie w kulturze chińskiej, dzięki ich pięknej tradycji na całym świecie są bardzo rozpowszechnione pomaga gają wielu ludziom. Dzięki temu wiele dolegliwości zostaje zwalczonych. Stres zostaje uspokojony człowiek staje się wyciszony, odprężony i zrelaksowany gotowy do dalszych działań.

Japońskie obyczaje

Każdy kraj posiada charakterystyczne dla siebie cechy i zwyczaje, które wielu z nas uwielbia poznawać. W tym celu jesteśmy w stanie poświęcić wiele czasu i pieniędzy, aby na żywo poznać kulturę i ludzi tam zamieszkujących. Kultura japońska jest jedną z najchętniej poznawanych w ostatnich latach, być może, dlatego że różni się znacznie od tej naszej, z którą stykamy się, na co dzień. Przede wszystkim różnice można już zauważyć w restauracji gdzie nie dajemy żadnych napiwków kelnerowi. Jemu tez nie płacimy za dany posiłek a swój rachunek musimy uregulować przy kasie. Nie na miejscu jest także pospieszanie i pytanie wciąż o nasze zamówienie. Posiłki jemy powoli nie łapczywie. W Japonii większość potraw przygotowywana jest z surowych składników, a posiłki te powstają bardzo powoli. Poza tym kultura japońska wymaga kulturalności i punktualności. Bardzo niewskazane jest spóźnianie się. Będąc na ulicy nie powinniśmy wskazywać na nikogo palcem a także klaskać. Najlepiej unikać także kontaktu wzrokowego z przechodniami. Bardzo popularne w Japonii jest anime podobnie jak i na całym świecie. Słowo to odnosi się głównie do bajek i filmów animowanych, wśród których wyróżnić możemy bardzo popularną w Polsce bajkę Dragon Ball. W szkole japońskiej uczniowie noszą mundurki w przypadku panów stroje te są czarne natomiast u dziewczynek granatowe. Obowiązkowa jest także nauka angielskiego. Jeśli chodzi o świętowanie Nowego Roku to kultura japońska przewiduje w tym dniu między innymi dekorowanie domów gałązkami ze słomy i innymi materiałami, które mają chronić przed siłami nieczystymi. Ponad to wypija się sake, który ma zapewnić długowieczność. Kultura japońska odnosi się do wielu ciekawych świąt, wśród których wyróżnić możemy Święto Lalek, podczas którego w domach, w których mieszkają dziewczyny urządzane, sa wystawy lalek i dodatkowo pije się specjalną białą sake. Kolejne święto to Święto Bon, podczas którego Japończycy powracają w swoje rodzinne strony i odwiedzają groby bliskich osób. Zostaje im ofiarowane jedzenie a także taniec.

Zainteresowanie kulturą japońską

Wielu ludzi interesuje się kulturą obcych krajów w związku, z czym udają się oni do czytelni i bibliotek, w których mogą znaleźć wiele przydatnych informacji o tradycjach i obyczajach, jakie tam panują. Jedną z najciekawszych kultur na świecie jest kultura chińska, w której znajdziemy bardzo wiele odmiennych zwyczajów i obrzędów w porównaniu na przykład z naszą kulturą. Jeśli chodzi o chińskie malarstwo to przede wszystkim artyści skupiają się na przedstawianiu natury. Woda jest symbolem kobiety natomiast skała i góra mężczyzny. Wszystkie obrazy są podpisywane, bowiem pismo uznawane za najwyższą formę sztuki. Jeśli danego obrazu nie podpisze jego autor to z pewnością uczynią to późniejsi badacze, którzy będą mieli z nim styczność. Znaczna różnica dotyczy również uroczystości pogrzebowych, bowiem w Chinach symbolem żałoby jest kolor biały. Ponad to pogrzeb jest wielką i wzniosła uroczystością, podczas której spala się zmarłego wraz z jego rzeczami. Im wyższy status posiadał on za życia tym więcej rzeczy zostanie razem z nim spalonych. Kolejną kulturą, która stanowi przedmiot zainteresowań wielu z nas jest kultura japońska. Większości dzieci, ale i nie tylko kojarzy się ona z pewnością z, anime które oznacza film animowany i to właśnie w Japonii wszystkie bajki a także filmy określane sa tym mianem. Istnieje bardzo dużo gatunków anime a najpopularniejsze filmy określane właśnie tą nazwą, które znane są na całym świecie to między innymi Lucky Star oraz Dragon Ball. Filmy animowane to nie jedyne elementy kultury charakterystyczne dla Japonii. Kultura japońska daje się zauważyć już na ulicy, wokół której rozciągają się budynki mieszkalne o dość charakterystycznej budowie. Przede wszystkim posiadają one okna z drewna i papieru, które bardzo łatwo da się rozsuwać i wyciągać w przypadku dużych upałów. Każdy Japończyk witając się na ulicy wykonuje ukłon, po czym podaje drugiej osobie dłoń. Bardzo ważne jest to, aby przyjmując wizytówkę, jeśli do czynienia mamy ze sprawami biznesowymi nie wkładać jej od razu do kieszeni.

Japońskie zwyczaje

Z kulturą mamy do czynienia praktycznie od zawsze. Rodzimy się w świecie, w którym już od samego początku mamy styczność z pewnym językiem, zachowaniami i obyczajami charakterystycznymi dla otoczenia, w którym się znajdujemy. Każdy kraj ma swoje tradycje i obrzędy, które mamy okazje poznać czytając odpowiednią literaturę poruszającą właśnie taki temat lub też bezpośrednio poprzez odwiedzanie miejsc, które nas interesują. Kultura japońska to jedna z najchętniej poznawanych kultur przez ludzi z całego świata. Zapaleni turyści odwiedzają tej kraj by na żywo przyjrzeć się codziennemu życiu i tradycjom, jakie tam panują. Kultura japońska to miedzy innymi charakterystyczne domy, które niegdyś wykonywane były z gliny i drewna, dlatego wciąż można spotkać takie budynki w mniejszych miejscowościach. Charakterystyczne dla domów japońskich sa okna wykonane z drewna i papieru, które bardzo łatwo można wyjąc lub rozsuwać w gorące dni lata. Jeśli chodzi i przywitanie to kultura japońska przewiduje ukłony i uścisk dłoni. Wymiana wizytówki odbywa się przy udziale obydwóch rąk, przy czym osoba, która odbiera dana wizytówkę powinna od razu ją przejrzeć. Nie może jednak chować jej do spodni i siadać na niej. Kultura japońska postuluje wiele zachowań, z którymi mamy do czynienia zarówno na ulicy jak i tez w lokalach. Przykładowo w restauracji nie daje się napiwków. Za dany posiłek należy płacić przy kasie a nie tak jak u nas często bywa kelnerowi. Nie powinno się także pospieszać i ponaglać personelu czekając na dane zamówienie. W Japonii posiłki spożywane są spokojnie nie łapczywie. Pośpiech jest złym doradcą zarówno przy spożywaniu pożywienia jak i tez przy jego przygotowywaniu. Istotną różnicą między naszą kulturą a kulturą japońską jest fakt, iż nie ma tam pierwszeństwa dla kobiet, nie są one uprzywilejowane. Podobnie głosi kultura chińska, w której panie podlegają w hierarchii mężczyznom. Przechadzając się po ulicy należy unikać wzrokowego kontaktu a ponad to niewskazane jest klaskanie i pokazywanie placem na inna osobę.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland.