Kultura w Japonii

Wiele naszych zainteresowań powiązanych jest z podróżami i na pewno nie wszystkie z nich zaliczane są do bezpiecznych. Wybierając się w mniej znane zakątki, które wcześniej nie zostały przez nikogo sprawdzone nie mamy stuprocentowej pewności, że nie czyha tam na nas niebezpieczeństwo. Na pewno podróżowanie po świecie wiąże się z adrenaliną, która dla wielu spośród nas jest istotnym elementem życia. Każda podróż daje nam szanse na poznanie języka a także kultury obcego kraju. Jedna z najchętniej poznawanych kultur przez ludzi z całego świata to kultura japońska. W związku z zainteresowaniem właśnie tym krajem ludzie chętnie za cel swojej podróży wybierają Japonie gdzie bezpośrednio mogą doświadczyć wielu tradycji i obyczajów, jakie tam panują. Kultura japońska jest widoczna już na samej ulicy gdzie do czynienia mamy z ludźmi witającymi się ze sobą zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Przede wszystkim Japończyk kłania się drugiej osobie i dopiero później wyciąga dłoń do uścisku. Jeśli chodzi o spotkania oficjalne to przywitanie przyjmuje formę skinienia głowa lub obustronnego ukłonu. Wymiana wizytówek firmowych odbywa się przy pomocy obydwóch rąk, przy czym wizytówkę to należy obejrzeć i pod żadnym pozorem nie wolno jej wkładać do spodni. Kultura japońska wiąże się także z dość specyficzną kuchnią, w której potrawy składają się zazwyczaj z surowych składników. Każdy posiłek przygotowywany jest z wielką starannością a dobrym kucharzem nie można stać się od razu. Takimi zdolnościami można się pochwalić dopiero po kilku latach gotowania. Z kolei w przypadku jedzenia bardzo niegrzeczne jest szybkie i łapczywe spożywanie danego posiłku. W restauracji nie powinno się ponaglać pracowników i w przeciwieństwie do naszych przyzwyczajeń nie daje się napiwków. Za obiad czy inny posiłek należy płacić przy kasie a nie kelnerowi. Przechadzając się ulicą bardzo nieładne i niegrzeczne jest spożywanie posiłku czy też picie, poza tym po wydaniu nam reszty w sklepie restauracji czy tez innym lokalu nie powinniśmy jej przeliczać.

Kultura japońska

Wielu spośród nas uwielbia podróżować, aby poznawać inne kultury i zwiedzać zabytki, o których wcześniej czytało się sporo w gazetach czy też widziało się je w telewizji. Biura podróży umożliwiają wyjazdy w każdy zakątek świata, dlatego też ludzie chętnie wykorzystują taką możliwość. Bardzo dalekim krajem, lecz często odwiedzanym przez naszych rodaków jest Japonia. Kultura japońska znacznie różni się od naszej i być może właśnie to skłania ludzi do wyjazdu. Pragną oni poznać obyczaje i kulturę innego narodu, zwyczaje, jakie tam panują a nawet język. Kultura japońska obejmuje tak jak każda inna elementy materialne a także te niematerialne. Wśród pierwszych wyróżnić możemy bardzo ciekawe domy mieszkalne, które w mniejszych miejscowościach często zbudowane są jeszcze z gliny i drewna. W związku z tym, że lata w Japonii są bardzo gorące budynki mieszkalne muszą być przewiewne. Drzwi i okna takich domów wykonywane są z drewna i papieru, w każdej chwili można je rozsunąć a także wyciągnąć. Poza ciekawymi domami kultura japońska odnosi się także do innej niż nasza kuchni. Potrawy, jakie spożywa się w tym państwie wykonywane są na ogół z surowych składników. Przygotowanie ich jest bardzo czasochłonne i dokładne. Najbardziej popularnym napojem w Japonii jest zielona herbata, którą podaje się podczas spotkań towarzyskich a także po każdym posiłku. Kultura japońska obejmuje bardzo wiele manier i zwyczajów, które zaobserwować można, na co dzień przebywając na terenie ich państwa. Przede wszystkim przy pierwszym spotkaniu każdy Japończyk kłania się danej osobie. W przypadku, kiedy ta chce się mu odkłonić wyciąga on dłoń do uścisku. Przedstawianie się w Japonii w sytuacjach formalnych polega na obustronnym ukłonieniu lub też skinieniu głowy. Ponad to kontakty biznesowe podobnie jak i w Polsce wymagają wymienienia się wizytówką jednak jej podawanie i odbiór jest nieco inny. Japończyk podaje je obiema dłońmi a odbiorca również przyjmuje je przy pomocy obu rąk. Jego zadaniem jest przeczytanie nazwy firmy i w żadnym wypadku nie powinien chować jej do spodni.

Cywilizacja Chin

Kultura każdego kraju obejmuje liczne elementy, dzięki którym staje się on rozpoznawalny na tle innych a także staje się ośrodkiem badań i zainteresowań wielu spośród nas. Każda kultura zarówno kultura chińska czy kultura japońska obejmuje szereg elementów materialnych a także niematerialnych, do których zaliczymy wierzenia, obyczaje czy tez tradycje. Kultura chińska to dość specyficzna mentalność, która pochwala tożsamość grupową nie indywidualną. Każdy z nas jest inny jednak w Chinach o wiele ważniejsze od naszych potrzeb sa potrzeby społeczeństwa. Każdy mieszkaniec tego państwa będzie źle postrzegany, jeśli tylko odmówi wypełnienia prośby innej osoby nawet wtedy, gdy była ona niemożliwa do realizacji. Kultura chińska różni się od naszej nawet w sprawach pogrzebowych, bowiem tam kolorem żałobnym jest biel, czyli zupełne przeciwieństwo czerni, którą przybierają osoby w Polsce na znak żałoby i utraty najbliższych osób. Kultura chińska, jeśli chodzi o malarstwo najczęściej dotyczy obrazów, które przedstawiają naturę. Zazwyczaj kobietę symbolizuje woda, podczas gdy mężczyznę symbolizują skały oraz góry. Nie bez powodu na każdym chińskim obrazie widnieją komentarze dedykacje czy inne opisy. Pismo w Chinach uznawane jest przecież za najwyższą formę sztuki, dlatego też zawsze odpowiednia notkę na danym dziele umieszczał jego autor lub późniejsi badacze, w których ręce wpadł obraz. W Chinach często można spotkać osoby uśmiechnięte. Nie oznacza to jednak, że nie mają zmartwień czy kłopotów. Uśmiechu wymaga od nich etykieta, czyli zwyczaje, jakie obowiązują w tym kraju. Zadowolona twarz jest bardzo często maską, pod którą kryją się ich utrapienia. Kultura chińska wymaga także wielkiego szacunku do osób starszych, które stoją najwyżej w hierarchii. Bardzo często możemy spotkać osoby tej samej płci, które trzymają się za rękę, jest to po prostu okazywanie sobie szacunku, a dotykanie się w Chinach na ulicy czy w innych miejscach to codzienność. Źle postrzegany jest jednak kontakt między kobietą a mężczyzną w miejscach publicznych.

Obyczaje w Chinach

Jedna z najbardziej ciekawych kultur, która często staje się przedmiotem badań i zainteresowań ludzi z całego świata to kultura chińska, znacząco różniąca się od tej, która panuje w naszym kraju. Kultura chińska to obyczaje wierzenia i zwyczaje przechodzące z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich mogą wydawać się nam dość nietypowe wręcz złe. Do takich zwyczajów możemy zaliczyć surowe traktowanie swojej synowej przez matkę mężczyzny. Kilka pokoleń rodziny zamieszkuje w jednym domu, kobiety są zobowiązane do przeprowadzki do domu swojego męża gdzie podlegają surowej dyscyplinie. Tradycją jest także to, aby najstarszy z synów pozostawał w domu rodzinnym, aby opiekować się swoimi rodzicami. W przypadku tradycji pogrzebowych kultura chińska także jest inna niż nasza polska. Przede wszystkim kolorem żałobnym w tamtym kraju jest biel. Osoby najbliższe zmarłej osobie przywdziewają się białe szaty także i na głowę, podczas gdy u nas kolorem żałobnym jest zupełnie inne odcień mianowicie czerń. W każdym domu chińskim znaleźć możemy ołtarzyk, który jest poświęcony zmarłym przodkom. W naszym kraju raczej nikt nie chciałby takiego dodatku w swoim domu, aby to przy nim czcić pamięć i odprawiać modły. Tożsamość grupa u chińczyków jest o wiele ważniejsza niż indywidualność. Osoby nieprzeciętne, które bardziej cenią sobie własne zdanie niechętnie przyjmowane są przez społeczeństwo. Niewyobrażalne jest także odmawianie spełniania danej prośby, o którą zwróci się do nas dana osoba. Jeśli chodzi o malarstwo to większość dzieł symbolizuje siłę kobiety i mężczyzny, które oznaczane są odpowiednio przez wodę, skały oraz góry. Bardzo ważne jest pismo, które nosi miano najwyższej formy sztuki, dlatego też każde dzieło ozdabiane jest odpowiednimi napisami nie tylko przez autora danego obrazu, ale i przez badaczy z późniejszych czasów. Natura, która jest najczęściej ujmowana na obrazach chińskich opisywana jest za pomocą dedykacji wierszy lub innych odpowiednich do danego rysunku komentarzy.

Kultura chińska

Kultura każdego kraju kształtuje się przez wiele lat i cały czas podlega wielu zmianom i modernizacji a mowa tutaj przede wszystkim o elementach kultury materialnej. Niewątpliwie wielu z nas pragnie poznawać tajniki kultur krajów mieszczących się z dala od naszego państwa. Sytuacja taka ma miejsce często ze względu na zwykłą ludzką ciekawość czy też na fakt, że tradycje i obyczaje dalekich krajów w niczym nie przypominają tych, z którymi mamy styczność, na co dzień. Kultura chińska to kultura, którą wielu z nas chętnie poznaje i to nie tylko dzięki bogatej literaturze opisującej życie i zwyczaje chińczyków, ale i też bezpośrednio udając się w podróż właśnie do tego państwa. Kultura chińska różni się od naszej, jeśli chodzi na przykład o zwyczaje pogrzebowe. W tamtym kraju zmarłego pali się wraz z jego rzeczami. Im wyższy status posiadał on za życia i był bogatszy tym więcej jego rzeczy zostanie z nim spalonych. W domach chińczyków budowane sa także ołtarzyki poświęcone ich zmarłym przodkom, co w naszym kraju nie jest spotykane. Kultura chińska, jeśli chodzi o zwyczaje pogrzebowe różni się także kolorem szat żałobnych, jakie noszone sa przez najbliższych członków zmarłego. W naszym kraju zazwyczaj żałobę symbolizują kolory ciemne przede wszystkim czarny z kolei w Chinach jest to kolor biały, który dotyczy całego ubrania a także okrycia głowy. W przypadku życia rodzinnego zwyczaje chińskie także są nieco inne, bowiem w ich domach mieszkają pokolenia należące do rodziny. Synowa przeprowadza się do męża i musi ona spełniać rozkazy swojej teściowej, która niekoniecznie musi być miła. Bardzo często najstarszy syn ma obowiązek zostać w domu by zająć się swoimi rodzicami na starość. Mentalność chińczyków również należy do dość specyficznych, ponieważ osoby będące indywidualistami są niechętnie pojmowane przez społeczeństwo. Chińczycy zazwyczaj są mili i uczynni wobec siebie a wszyscy Ci, którzy odmówią spełnienia prośby osobie, która ich o cos poprosi są źle postrzegani.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland.