Ciekawostki o kulturze chińskiej

Każdy z nas ma inne zainteresowania, które pochłaniają nam wiele cennego czasu podczas każdego dnia. Większość z nas stara się połączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego też uwielbia ćwiczyć sporty, które po pierwsze powodują wydzielanie się hormonów szczęścia, czyli endorfin a po drugie mają korzystny wpływ na naszą sylwetkę. Poranny jogging czy też popołudniowe ćwiczenia na siłowni wszystko to pozwala utrzymać formę zarówno mężczyznom jak i kobietom. Istnieje również bardzo popularne hobby, które można podciągnąć pod sport, czyli różnego rodzaju taniec. Niemal w każdej miejscowości organizowane są kursy tańca, które pozwalają na zapoznanie się z podstawowymi i nie tylko krokami tańców standardowych i nowoczesnych. Na kursy tańca z chęcią uczęszczają osoby w każdym wieku, czyli dzieci, młodzież dorośli a także seniorzy, którzy także mają szansę podszkolić się w tym właśnie fachu. Nie wszystkie nasze zainteresowania powiązane są jednak ze sportem. Wielu ludzi uwielbia spędzać czas w bibliotekach i czytelniach gdzie mogą poznawać tajniki wielu kultur a także czytać bardzo ciekawe opowieści z życia i biografie. W bibliotekach znajdziemy książki o każdej tematyce, dlatego osoby, które na przykład interesuje kultura chińska czy też kultura japońska nie będą miały problemu ze znalezieniem odpowiednich pozycji o tej właśnie tematyce. Poza czytaniem książek bardzo dużo ludzi poświęca swój wolny czas na zajęcia, przy których zawsze ma miejsce zastrzyk adrenaliny. Na pewno do takich zainteresowań zaliczymy hazard, który stał się uzależnieniem wielu osób, które po raz pierwszy udały się do kasyna by spróbować swoich sił w kartach i grach kasynowych i udało się im coś wygrać. Apetyt na kasę rośnie, dlatego też zazwyczaj powracali oni z chęcią wygrania jeszcze większych pieniędzy. Bardzo często udaje się wygrać znaczące sumy jednak jeszcze częściej szczęśliwy los odwraca się od gracza i zostaje on bez żadnego majątku. Zastrzyk adrenaliny to także różnego rodzaju sporty ekstremalne, do których na pewno zaliczymy skoki spadochronowe czy te na bungie.

Cywilizacja Chin

W kręgu cywilizacji Chin rozwinęła się następująca koncepcja istoty człowieczeństwa, na którą duży wpływ miała kultura chińska. Mówi ona o tym, że człowiek w chwili narodzin wyposażany jest w nieśmiertelną, nieskażoną i indywidualną duszę, która jest równa każdej innej duszy. Wiązało się to także z europejską koncepcją prawa i równości, co jest pojęciem względnie odnoszącym się do kultura chińska. Istotnym twierdzeniem jest tu fakt, że duszę tą otrzymuje jednostka z łaski Boga, Stwórcy ,i automatycznie stając się ona istotą ludzką. W kraju Konfucjusza i jego zasad, kultura chińska stworzyła pojęcie człowieka , który w chwili narodzin jest zwierzęciem. W tych zasadach koncepcja duszy nieśmiertelnej, która jest także niezniszczalna i istnieje w człowieku od chwili narodzin niestety nie istnieje. Dopiero podjęcie umiejętnego treningu, wychowania, oraz staranna edukacja, a także następne uczynki istoty żywej, czynią go istotą prawdziwie ludzką. To właśnie jest przyczyną różnic w podejściu do istniejących praw człowieka, do wartości kobiety , a także do tego w czym wyraża się kultura chińska i innych elementów jakimi na co dzień wypełnione jest życie Chińczyków. To prawda, że w Chinach problem kolektywu stawia się na pierwszym miejscu przed interesem jednostki. . Dlatego należy Pamiętać, o tym, że indywidualistyczne traktowanie człowieka jest cechą i domeną Cywilizacji Zachodniej. Europejczyk, demonstruje swoją niezależność i indywidualizm, a także prywatność i poszanowanie praw kobiety , zaś sposób zachowania Azjatów będzie wskazywał na ich dużą więź z kolektywem Kultura chińska cechuje się też niezwykle silnym poczuciem tożsamości i przynależności narodowej, z tego względu często jest rozpatrywana jako całość, a nie jak odrębne style w życiu i tradycji społeczeństwa. Niezwykle ważnym elementem jest samodoskonalenie, które jest sednem życia każdego Chińczyka. Dzięki niemu zwiększa on swoje pole działania, a co za tym idzie rozwija się i osiąga stan samodoskonalenia.

Japonia

Cechą charakterystyczną jaka wyraża kultura japońska, jest przede wszystkim wyjątkowy szacunek dla natury i przyrody. Japończycy, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie czują się panami przyrody, a jedynie jej częścią praw natury, która nad nimi góruje w wielu wypadkach. Twierdzenie to związane jest z religią shintoistyczną, a stąd w Japonii prosta droga do zamiłowanie do przestrzeni, również w architekturze. Inną twórczą siłą, głęboko zakorzenioną w tradycji jaką wyraża się kultura japońska jest też asymetria, która Spotykana obok symetrii jest odbiciem aspektów kultury chińskiej, bądź też zachodniej Największe odbicie w kultura japońska , które też jednocześnie najłatwiej jest odnaleźć w architekturze świątyń i w ich otoczeniu. Najważniejszym sanktuarium ,czy też świątynią shintoistyczną w Japonii jest świątynia bogini słońca która powstała na przełomie trzeciego wieku. Światynia w Ise została zbudowana ze specjalnego rodzaju drewna cyprysowego i została pokryta korą, a to wszystko bez użycia jakichkolwiek gwoździ. Całość konstrukcji została zaś umieszczona na palach. Podstawową cechą rozpoznawczą jest Naturalny kolor materiałów , które idealnie łączą budynek z otaczającą go przyrodą, i naturą. Świetnie wyraża się tu kultura Japonii, gdyż widać zamiłowanie do przyrody. Wraz z pojawieniem się w Japonii buddyzmu upowszechniły się nowe, chińskie wzory , które operowały osiowością i symetrią układu kompozycyjnego. Nowością było także posadowienie budynku na kamiennym cokole , albo też dach kryty ceramiką. Pierwsza taka świątynia buddyjska powstała w Japonii w roku 558 i już niestety nie istnieje . W obecnym czasie Najcenniejszym zabytkiem z tego okresu, jaki utożsamia kultura japońska jest zespół świątynny Horyuji, , który został wzniesiony w latach 587–607 . Ów Kompleks świątynny ten jest uważany za najstarszy zabytek architektury drewnianej, nie tylko na obszarze Japonii, ale też na całym świecie. Jest niezwykle cennym i interesującym zabytkiem.

Cechy kultury chińskiej

Kultura chińska jest uważana za jedną z najstarszych kultur świata, ponieważ już w czasach starożytnych osiągnęła wysoki stopień rozwoju, dzięki czemu zyskała również szacunek na całym świecie. Ogromną rolę w kulturze chińskiej odgrywa także chińska myśl techniczna może poszczycić się wielkimi i naprawdę godnymi osiągnięciami. Liczne wynalazki powstały o wiele wcześniej aniżeli w kręgu kultury śródziemnomorskiej, z tego względu kultura chińska uważana jest za wynalazcę papieru, ruchomej czcionki i druku, a także prochu strzelniczego, kompasu, sejsmografu. Wiadomo powszechnie, że dominującym społeczeństwem na świecie są właśnie chińczycy, a oprócz nich występuje jednak jeszcze ponad 50 innych narodowych mniejszości. Kultura chińska jest określana jako dość skomplikowana co w dużym stopniu zależy od pojęcia jakim jest Konfucjanizm , który miał bardzo duże znaczenie w ukształtowaniu się typowych cech jakie posiada społeczeństwo chińskie. Kładł on bardzo duży nacisk na poszanowanie tradycji i kultury, dlatego u Chińczyków występuje tak wielkie zamiłowanie do starych porządków, obyczajów , oraz tendencja do konserwatyzmu i tradycjonalizmu a także zamykania się na niekiedy szkodliwe wpływy zewnętrzne. Konfucjanizm, zaliczany jest też do systemów religijnych, i przez to jest raczej filozofią życia, lecz też można określić go mianem doktryny państwowej. Prezentował on nie tylko koncepcje dotyczące moralności, zasad postępowania, ale także edukacji, porządku społecznego krajowego i sprawowania władzy w państwie. Znamiennie na kulturę chińską wpływa też ,Taoizm, który z kolei odnosi się do świata przyrody i harmonii w nim występujących, które uzupełniają się wzajemnie. Siły te określane są jako jing i Jang i znajdują się także w człowieku. Główne dzięki nim ogromne znaczenie ma duchowy rozwój wewnętrzny człowieka. Istotną cechą jaką szczyci się kultura chińska jest kult przodków, który odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdej rodziny chińskiej . W każdym mieszkaniu znajduje się mały ołtarzyk poświecony czci przodków, który ma zarazem chronić członków rodziny od nieszczęść i od wpływu złych duchów.

Manga i anime

Kultura Japonii, ma bogate osiągnięcia, nie tylko , gdy chodzi o tradycyjne święta narodowe, bądź też życie codzienne i rytualne obrzędy mieszkańców, lecz także kluczowe znaczenie odgrywa tu manga i anime. Słowo manga samo w sobie oznacza, man – niepohamowane, wolne, ga – obrazy, i jest to japońskie słowo , które wywodzi się główne ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej, w czasach obecnych oznacza także charakterystyczny japoński komiks. Manga wyewoluowała z się miksu ukiyo – e , a także duzy wpływ na nią miał wschodni styl rysowania. Ważnym elementem jest to, zę manga a swoją obecną formę przybrała niedługo po drugiej wojnie światowej. Manga jest przeważnie drukowana głównie w kolorach czerni i bieli, nie biorąc pod uwagę okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron. Niestety tylko niewielka ilość całego mangowego rynku jaki prosperuje w Japonii doczekuje się w końcu adaptacji w formie anime, zazwyczaj po tym kiedy dany tytuł będzie cieszył się ogromnym powodzeniem. Drugą cechą jaka wyróżnia Japonię jest anime, która w skróci oznacza film animowany. W Japonii terminem tymże określa się wszystkie wyprodukowane filmy i seriale o charakterze animowanym, bez względu na kraj z jakiego pochodzą. Poza Japonią słowo jakim jest anime służy tylko do określenia japońskiej charakterystycznej animacji. Warstwa fabularna jaką cechuje się anime jest zazwyczaj całkowicie fikcyjna. Przykładowy film anime zawiera w sobie większość z wytworzonych typów fantastyki, jakie istnieją na świecie. Często powstają one na podstawie popularnych mang. Wiele anime powstaje tylko i wyłącznie przy użyciu tradycyjnych metod jakimi posługuje się animacja, jednakże w ostatnich latach do produkcji wielu z nich używa się komputerów, które stają się coraz bardziej niezastąpione. Komputery wykorzystywane są tu w bardzo różnym stopniu ponieważ w niektórych filmach ich praca jest prawie niezauważalna, gdyż ich twórcy ograniczyli użycie komputerów do minimum, ponieważ pomagali sobie tylko przy trudniejszych animacjach.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland.