Niepowtarzalne Anime

Anime są przede wszystkim kierowane do szerokiego grona odbiorców i tych osób, które ten rodzaj sztuki naprawdę kochają. Jedne anime są więc przeznaczone dla dzieci, zaś inne chociażby dla gospodyń domowych, mechaników, czy ludzi, którzy uwielbiają horrory. Z tego względu anime są podzielone na gatunki, o których przeczytacie w artykule jednak wszystkie z nich mają cechy wspólne.Z tego też względu Łączy je podobny styl rysowania, a przez to postacie anime mają charakterystyczne bardzo duże oczy, co można od razu zauważyć oraz specyficzny styl cieniowania włosów i nadawanie im różnorakich barw.
W niektórych produkcjach animowanych możemy zaobserwować także bardzo uproszczony styl rysowania, który sprawia, że postacie tu występujące można bardzo łatwo stworzyć, jednakże nie należy sądzić, że uda się to każdej osobie, która nie ma najmniejszego pojęcia o rysowaniu. Niegdyś, a nawet nie tak dawno temu, całe serie anime rysowane były ręcznie przez całe sztaby rysowników, co było trudnym i wymagającym cierpliwości zajęciem . Dziś jednak używa się do tego celu w większości komputerów i specjalnych programów do tworzenia grafiki. Przy niektórych anime komputery są wręcz niezbędne, szczególnie jest tak w przypadku, gdy ma to być produkcja w stylu 3D. Anime można podzielić na następujące gatunki, zwane też kategoriami. Pierwszą z nich są wiec filmy , które charakteryzują się najwyższym budżetem. Za to jednak mają one najwyższą jakość, i trwają około półtorej godziny. Wiele ze stworzonych filmów anime zyskały naprawdę dużą popularność, a przez to przyniosły zyski producentom. Innym rodzajem anime są seriale telewizyjne, które są regularnie emitowane. Serie mają po kilka odcinków , zaś w końcowym ich etapie występuje zazwyczaj zapowiedź kolejnego epizodu. Ważne są także original animated video Które bardzo często Mogą stanowić dodatek do serii, lub też uzupełnienie. Bywają zazwyczaj krótsze niż film pełnometrażowy. Są także przeważnie tworzone w dobrej jakości, a co za tym idzie mają także szerokie grono swoich miłośników. Często znajdują się one na płytach DVD.

Obyczaje kultury chińskiej

Kultura chińska uważana jest za odmienną od europejskiej co widać już posługując się pojęciem takim jak: Tradycja konfucjańska , która sytuuje kobiety na pozycji podległej względem mężczyzny, nierzadko jako swego pana. Przez stulecia w Chinach kobiety traktowane były jak własność wpierw przez własnego ojca, potem męża, a często nawet przez synów. Symbolem ograniczeń, jakimi cechuje się kultura chińska, i jakie napotykały kobiety przez całe swoje życie, było wiązanie stóp . czyli praktyka zniekształcania ich w celu osiągnięcia kształtu pożądanego. To opatrznie pojmowane piękno nakazywało obowiązywać dziewczynce stopy już od siódmego roku życia. Kultura chińska zakazała tej praktyki dopiero w 1901 roku. Poprawa statusu kobiet w Chinach nastąpiła dopiero początkiem dwudziestego wieku, co wiązało się po części z budową komunistycznego państwa, jakie uważane było za nowoczesne i innowacyjne. Mimo to, równości obu płci wobec prawa, do dziś często zdarzają się przypadki sprzedawania dziewczynek i młodych kobiet na żony, często też w celu uprawiania przez nie prostytucji. Chińskie wierzenia ludowe związane z chińską kulturą także zawierają między innymi elementy czczenia przodków, w tym taoizmu i buddyzmu, oraz religii wywodzących się jeszcze z neolitu co oznacza, że chińczycy często czczą zwierzęta i przyrodę. Wiele jest też w tradycyjnej chińskiej religii. Między innymi
Święta te związane z różnymi ludowymi bóstwami, które są do dziś ważnym , czy nawet najważniejszym elementem chińskiej kultury. Oddawanie czci mniej ważnym bożkom nie stoi w sprzeczności z główną religią, którą jest tu buddyzm, konfucjanizm lub też taoizm. Znane są też niektóre mityczne postacie pochodzące z wierzeń ludowych, które zostały nawet zintegrowane z buddyjskim systemem religijnym i wcale nie zaprzeczają istnienia bożków przyrody, czy też innych elementów, a zarazem nie są sprzeczne z buddyzmem, który nakazuje własne , odrębne zasady wiary. Poligamia jest więc w Chinach nawet w dwudziestym wieku elementem nadal stosowanym.

Kultura chińska

Kultura chińska jest niezwykle bogata i zdecydowanie inna anizeli nasza europejska. Z tego względu występują tu róznice w różnych dziedzinach życia , a co za tym idzie kultura chińska stanowi niemalże przeciwieństwo europejskiej. Zmiany widać we wszystkich dziedzinach zycia, przez co widać je nawet podczas Uroczystości pogrzebowych , które są zazwyczaj duże i wystawne. Wedle ttego co mówi kultura chińska , im wyższym statusem społecznym cieszył się zmarły, tym więcej rzeczy pali się razem z nim, po to, by zapewnić mu dobre wejście do następnego świata. Chińscy żałobnicy , w przeciwieństwie do europejczyków ubierają się na biało i owijają głowy materiałem w tym samym kolorze.
Ważnym elementem wierzeń religijnych , a tym samym kultury chińskiej, jest też czczenie swoich przodków. Pod tym względem powszechną buddyjską praktyką jest posiadanie w domu, czy tez w mieszkaniu niewielkiego ołtarza , który jest poświecony zmarłym krewnym.
Niezwykle ważnym elementem jakim wyróznia się kultura chińska postrzegany jest szacunek i posłuszeństwo wobec osób starszych, przełożonych , opiekunów, czy też tych zupełnie obcych. W hierarchii Chin starsi ludzie stoją znacznie wyżej od młodych, podobnie jak jest to w przypadku tym, że mężczyźni wyżej kobiet i to widoczne jest to w codziennym w życiu społecznym. Również mentalność w kulturze i obyczajach Chin jest nieco inna. Chińczycy nie są wcale bezpośredni w kontaktach międzyludzkich, a wręcz przeciwnie, są uważani za powściągliwych. Najważniejsze jest dla nich zachowanie twarzy i zadowolenie innych , poczucie godności, a to wszystko osiągają często kosztem szczerości. W życiu rodzinnym każdej kultury chińskiej powszechne jest, że kilka pokoleń zamieszkuje pod jednym dachem, przez co bardzo często w mieszkaniach panuje ogólny tłok. Zgodnie z tradycją chińska po zawarciu małżeństwa, kobieta opuszcza dom swoich rodziców i zamieszkuje z rodziną męża i od tego czasu pozostaje pod opieką męża i teściowej. Pomimo, że w obecnym czasie względy praktyczne skłaniają większość młodych ludzi do opuszczenia domu rodzinnych, to jednak najstarszy syn często zostaje, by opiekować się nimi rodzicami na stare lata, w chwili ich niemocy.

Historia Anime

Animation to słowo od którego pochodzi anime, a oznacza ono film animowany. W Japonii określa się nim niemal wszystkie filmy i serial o charakterze animowanym , bez względu na kraj ich pochodzenia i ich producenta . Poza krajem jakim jest Japonia słowo anime służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji, czyli wszelkiego typu grafik. Historia japońskiej animacji , czyli anime sięga początków dwudziestego wieku kiedy to japońscy filmowcy eksperymentowali sobie z różnorakimi technikami animacji znanymi wcześniej we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Za pierwszy światowy sukces uznana została animacja twórcy Kitayamy Seitar? pod tytułem Momotar? z 1918 roku. Ciekawym okresem dla anime był okres militaryzmu, który trwał od połowy lat trzydziestych dwudziestego wieku , oraz też podczas II wojny światowej -, kiedy to anime służyły japońskiemu rządowi do celów propagandowych jakie miały na celu umocnienie nacjonalizmu , a także kult cesarza w społeczeństwie japońskim. Kiedy po wojnie, a także w latach pięćdziesiątych nastąpił zastój w japońskim przemyśle filmowym głównie dlatego, że wciąż rosła popularność produkcji amerykańskich, pochodzących z wytwórni Walt Disney, anime przez chwile straciło swoje znaczenie. Jednakże na ten czas przypada rozwój komiksu określanego w Japonii mangą. Lata sześćdziesiąte znów jednak przyniosły rozwój anime, a także ich role w telewizji i kinie. Lata siedemdziesiąte spowodowały, że anime znalazła się na szczycie , a jej popularność gwałtownie wzrosła i zaczęły powstawać duże produkcje filmowe. Anime kierowane było przede wszystkim do młodzieży i osób dorosłych. Powstały także nowe gatunki, którymi miedzy innymi była mecha , traktujaca o robotach, tokusatsu o czy też science fiction. Anime ulegała gwałtownym przemianom i ciągłej modernizacji , co znalazło odbicie w jej głównej i charakterystycznej postaci. Największy sukces dla anime przyniosły lata osiemdziesiąte, kiedy to filmy anime podbiły rynki poza granicami kraju.

Ceremonialne picie herbaty

Tradycyjna ceremonia herbaciana odbywa się w pawilonie herbacianym i jest elementem jakim cechuje się kultura japońska. Miejsce i atmosfera w jakiej parzenie herbaty się odbywa ma sprawiać wrażenie iluzorycznego świata , który symbolizuje oderwanie się od świata zewnętrznego i codziennych spraw. Ceremonialne picie herbaty, które wchodzi w krąg zasad jakimi kieruje się kultura japońska sprawia, że przybywających gospodarz wita ukłonem przy furtce ogrodu. Goście wchodzą tu spacerują, podziwiając rośliny i kamienne przepiękne i niezwykle interesujące kompozycje. Wszyscy goście spotykają się przy ogrodowej ławeczce, po to, aby wybrać pierwszego gościa, który będzie w dalszej części sprawiał szczególną rolę. Jest to więc ta osoba spośród zaproszonych, która uchodzi za najbardziej szanowaną i która jest najbardziej obeznaną z etykietą jaką cechuje się kultura japońska. Jej rolą jest także o atmosferę spotkania oraz służenie przykładem dla gości , którzy biorą udział w ceremonialnym parzeniu herbaty . Przeważnie do pawilonu wchodzi się przez nieduży otwór, który Ma on wymiary 80 x 70 cm, więc wchodzący muszą kucnąć i bardzo pochylić się by wejść do środka. Po wejściu do pawilonu uczestnicy ceremonii przechodzą do specjalnej wnęki, która przeznaczona jest do eksponowania pięknych i atrakcyjnych dla gosci przedmiotów. Może wisieć w niej więc w zwój z wykaligrafowaną sentencją japońską, nawiązujący do kultura japońska lub do ceremonii czy też do pory roku. Kiedy wchodzi do pawilonu gospodarz, który jest tu traktowany jako gość honorowy dziękuje mu się za zaproszenie i za przygotowanie do dalszej ceremonii. Najważniejsza czynność następuje gdy Gospodarz zagotowuje wodę na herbatę specjalnym naczyniu i przeciera miseczki i bambusową łyżeczką , którą wsypuje sproszkowaną herbatę. Gdy herbata nabierze swoich właściwości gospodarz podaje ją gościom, którzy chętnie delektują się nią W przeciwieństwie do innych krajów herbatę można pić głośno, gdyż nie jest to znakiem niegrzecznego zachowania.


Linki:
    Kultura dalekiego wschodu, czyli głównie Chin i Japonii od lat fascynuje badaczy ze starego kontynentu. Mowa tutaj szczególnie o naukowcach z Anglii i Francji. Polacy w mniejszym stopniu interesują się ta kulturą, co nie oznacza, że wcale, mamy w kraju kilku wybitnych specjalistów z tej materii, jak choćby W. Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest zapraszany na najbardziej prestiżowe konferencje tyczące się tej tematyki. Jednakże kultura wschodu to nie tylko temat dla naukowców, interesuje się nią także wielu zwykłych obywateli. Świadczy o tym choćby fakt, że Chiny z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów i gra w zakłady sportowe. Pewnie wiele osób powie, że to biznesmeni, którzy chcą ubić interes, owszem też, jednak głównie dzięki Olimpiadzie Chiny wypromowały się w światowych mediach, co dało im bardzo wyraźny wzrost turystyki. Jego wartość jest szacowana na 5mld dolarów -dane z roku 2008. Co tak na prawdę jest pociągającego w Chinach?, przykładów można podać wiele, pozwole sobie wymienić tylko mur chiński czy starożytne światynie. Wszystko to gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Obszarem, w którym pojęcia tkaie jak "regionalizm", "lokalność" czy "mala ojczyzna" nabierają szczególnego znaczenia, jest obszar pogranicza kulturowego. Rzeczywisotść kulturowa pogranicza ma charakter dynamiczny, stykają się tamm różne identyfikacje narodowe, grupy etniczne, wspólonty religijne, nierzadko towarzyszy temu językowa różnorodność. Nieprzypadkowo tereny pogranicza nazywa się często "tyglem kultur". Najczęsciej pogranicze jest ozumiane przestrzennie- jako obszar znajdujący się przy granicy kraju, daleko od centrum. Kategoria pogranicza może dotyczyć także kontaktów społeczno- kulturowcyh między różnymi narodami lub grupami etnicznymi mieszkającymi na tym samym terenie. W tym sensie z pograniczem możemy mieć do czynienia także w dużym mieście- Warszawie czy Krakowie- lub w metropolii: LOndynie, Paryużu czy Stambule. Oczywiście wszystko ma swoją 2 stronę medalu, nie inaczej jest w tym przypadku, loty do Chin są bardzo drogie. Należy także pamiętać o tym, że to kraj komunistyczny, gdzie ludzie są regularnie wykorzystywani a media cenzurowane, nawet wyszukiwarka Google! Dlatego należy uważać, żeby nasza wycieczka nie skończyła się pobytem w więzieniu. Jeśli znasz jakąś autentyczną historią na ten temat napisz do nas chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad lub umieścimy artykuł Twojego autorstwa na stronie, jako przestrogę dla innych. Prosimy zainteresowane osoby o kontakt na mail lub tel. Pozostajemy do Państwa dyspozycji - redakcja strony piernicon japan vel zakłady bukmacherskie Team support 2010 Poland.